Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zaprasza na spotkanie z podróżnikiem i działaczem społecznym Jaśkiem Melą, które odbędzie się 24 maja o godz. 11:00 w M-GBP w Żabnie.

 

 

 

 

 

Jan Mela urodził się w 1988 roku w Gdańsku. Jest założycielem i prezesem Fundacji „Poza Horyzont”, której misją jest pomoc osobom po amputacjach kończyn oraz ich rodzinom. Sam w wyniku porażenia prądem wieku 13 lat stracił rękę i nogę. Dwa lata po wypadku, z polarnikiem Markiem Kamińskim, wziął udział w wyprawie na Biegun Północny i Południowy. Wyprawa zakończyła się sukcesem, a Jan Mela stał się tym samym pierwszą (i dotychczas jedyną) osobą z niepełnosprawnością na świecie, której udało się tego dokonać. W kolejnych latach podróżnik uczestniczył w wyprawach na Elbrus, Kilimandżaro, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon.

Jego wyjątkowe dokonania i niezwykłe życie stały się inspiracją dla twórców filmu fabularnego „Mój Biegun”. Jan Mela swoją postawą motywuje wszystkich, nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, dając przykład siły woli i samozaparcia w dążeniu do upragnionego celu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.