Image Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie serdecznie zaprasza na ekspozycję poświęconą Janowi Wnękowi, pionierowi lotnictwa, cieśli, a przede wszystkim rzeźbiarzowi ludowemu pochodzącemu z Odporyszowa.


Wnęk od dzieciństwa przejawiał zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie i zainteresowanie latającymi ptakami. Na zlecenie proboszcza parafii w Odporyszowie, księdza Stanisława Morgensterna, wykonał ponad 300 rzeźb z lipowego drewna dla ozdobienia miejscowego kościoła. Do dnia dzisiejszego zachowało się około 100. drewnianych figur.

W 1866r. Jan Wnęk skonstruował pierwowzór lotni na kształt skrzydeł ptaka, ze szkieletu z drewna jesionowego, na którym rozpięte było cienkie płótno, impregnowane olejem lnianym. Skrzydła, nazwane "loty", przypinane były do tułowia oraz nóg za pomocą uprzęży. Pierwsze krótkie loty Wnęk odbył ze wzgórza w Odporyszowie. W czerwcu 1866 podczas odpustu na Zielone Świątki, Wnęk skoczył na swoich skrzydłach z wieży kościoła w Odporyszowie o wysokości 45 metrów, położonego na wzniesieniu. Jego przelot, śledzony przez licznie zgromadzony tłum, miał długość ok. 2 kilometrów. Wzmianka o tym znalazła się w krakowskim kalendarzu z 1867 roku. W latach 1866-1869 Wnęk dokonywał następnych lotów na swojej lotni z okazji świąt kościelnych, odpustów i jarmarków. W trakcie swojego ostatniego lotu, podczas odpustu w Zielone Świątki 20 czerwca 1869, Jan Wnęk spadł z dużej wysokości na ziemię i doznał ciężkich obrażeń, w wyniku których zmarł.

Na wystawie zgromadzono publikacje o Janie Wnęku, nazywanym „Ikarem znad Dunajca oraz fotografie z Muzeum w Odporyszowie. Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie w żabnieńskiej bibliotece jest Marcin Głuszek, członek Towarzystwa Fotograficznego „Pozytywni” w Żabnie.