Image Na pierwszym w tym roku spotkaniu DKK w Żabnie miłośnicy książek dyskutowali na temat powieści „Wszystkie imiona”, autorstwa portugalskiego pisarza Jose Saramago, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1998.


Utwór opowiada historię skromnego urzędnika José, pracownika Archiwum Głównego Akt Stanu Cywilnego. Jego praca oraz życie prywatne są nudne i monotonne. Pan José ma jednak hobby - kolekcjonuje wycinki prasowe i wiadomości o sławnych ludziach.

Pewnej nocy postanawia poszerzyć zebrane informacje o dokładne dane sław będące w posiadaniu Archiwum. Podczas wyprawy niechcący zabiera ze sobą kartę nieznajomej kobiety i ten przypadek zmienia całe jego życie.

Choć nie ma żadnego konkretnego powodu, by jej szukać, myśli o niej nie dają mu spokoju, każą mu szukać dziewczyny. Aby osiągnąć swój cel, ten uczciwy, z pozoru bezbarwny człowiek ucieka się do oszustwa, a nawet przestępstwa. Zaczyna też zaniedbywać dotąd tak skrupulatnie wykonywaną pracę.

    Powieść „Wszystkie imiona” obfituje w mnóstwo życiowych prawd, mówiących między innymi o wielkiej potrzebie bliskości międzyludzkiej, miłości, o samotności i towarzyszącej jej, odbierającej chęć do działania, monotonii, o szukaniu sensu życia i odnajdywaniu go. Zaznacza również niezwykłość i niepowtarzalność każdej ludzkiej jednostki.


Na kolejne spotkanie klubowe zapraszamy 23 lutego na godz. 18:00 do M-GBP w Żabnie. Tym razem pretekstem do rozmowy będzie książka Dubravki Ugresić „Muzeum bezwarunkowej kapitulacji”.