
Wystawa krok po kroku ukazuje najważniejsze etapy życia Janusza Korczaka.
Janusz Korczak urodził się w 1878 r. Był lekarzem i pedagogiem, jego prawdziwe nazwisko brzmiało Henryk Goldszmit. Pochodził z rodziny zamożnego adwokata pochodzenia żydowskiego. Korczak po ukończeniu medycyny na Uniwersytecie Warszawskim, podjął pracę jako lekarz-pediatra w szpitalu dziecięcym w Warszawie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, po I wojnie światowej Janusz Korczak wspólnie z Marią Falską, zorganizował zakład opiekuńczy dla dzieci i sierot. W okresie międzywojennym współpracował z Polskim Radiem pod pseudonimem Stary Doktor. Korczak prowadził szeroką działalność w obronie praw dziecka. Jest autorem kilkunastu tłumaczonych na obce języki, popularnych powieści dla dzieci i o dzieciach.
Okres II wojny światowej był najtragiczniejszym okresem w życiu Korczaka. Ostatnie miesiące życia spędził w gettcie warszawskim. Stary Doktor nigdy nie opuścił swoich podopiecznych, którym poświęcił całe swoje życie i zginął razem z nimi wywieziony w początkach sierpnia 1942 r. z getta w wagonie bydlęcym. Dobrowolnie towarzyszył dzieciom w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. Stał się symbolem męczeństwa tysięcy bezimiennych ofiar obozów zagłady.
Wystawa w Filii bibliotecznej w Niedomicach wpisuje się w obchody Roku Korczaka, a można ją zwiedzać w godzinach pracy biblioteki do końca lutego.