Image 20 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Otfinowie. Tym razem przedmiotem dyskusji była książka Grzegorza Kasdepke Pt. „Rózga”.„Rózga to opowieść o 8 letnim chłopcu, który marzył o tym, aby mieć psa. Nasz bohater mieszka z mamą i Witkiem. Prawdziwy tata chłopca mieszka w Anglii. W przeszłości zostawił kobietę spodziewającą się dziecka. Gdy Kornel miał 4 lata mama poznała Witka. Ten nie bił chłopca, ale stosował inne metody kar.

 

 

. Gdy chłopiec poprosił  o psa przed Bożym Narodzeniem dostał jedynie smycz. Witek zaznaczył, że od tej pory ma wyprowadzać „psa” na spacer trzy razy dziennie i dawać mu jeść. Jeśli wytrzyma kilka tygodni do świąt to dowiedzie, że jest odpowiedzialnym chłopcem i wtedy Witek zastanowi się  nad prawdziwym zwierzakiem. Kornel jest upartym chłopcem.

Wyimaginowanemu psu nadaje imię Rózga. Chodzi ze smyczą według umowy, ale szybko staje się obiektem kpin innych dzieci. Na spacerach zaprzyjaźnia się z emerytowanym nauczycielem z sąsiedniej kamienicy, który również wyprowadza psa. Jednocześnie chłopiec ma wrażenie, że jest przez kogoś obserwowany.

 

Jest to niezwykłe , przewrotne, wzruszające  i mądre opowiadanie o dziecięcych marzeniach i ich urzeczywistnianiu nieraz okupionym wyrzeczeniami.

 

Na końcu Witek zrozumiał swój błąd, ale czy wszyscy to potrafią?