Image W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie w miesiącu grudniu miały miejsce kolejne spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki. Młodzi czytelnicy rozmawiali o książce „Nieznane przygody Mikołajka”, której autorem jest Rene Goscinny. Jest to zbiór opowiadań przygotowanych specjalnie na pięćdziesiąte urodziny bohatera. Książkę rozpoczyna pierwsze opowiadanie o Mikołajku, które powstało w 1959 roku.


Pozostałą część tworzą teksty dotąd nieznane, znalezione w archiwum autora, do których, podobnie jak do wszystkich wcześniej opublikowanych, ilustracje wykonał Jean-Jacques Sempe. W „Nieznanych przygodach Mikołajka” spotkamy się ze znanymi już z wcześniejszych opowiadań kolegami Mikołajka, których perypetie rozśmieszają kolejne pokolenie czytelników. Mikołajek i jego kumple są małymi chłopcami, którzy mają tysiące pomysłów na minutę, bywają grzeczni, ale czasem też psocą.

Tradycją stało się już, że na ostatnim spotkaniu przed świętami Bożego Narodzenia młodzi klubowicze zostają obdarowani podarunkami od Świętego Mikołaja. Również w tym roku Mikołaj nie zapomniał o członkach DKK i przekazał im upominki.

 

W sylwestrowej atmosferze spotkali się natomiast członkowie DKK dla dorosłych. Tematem ich dyskusji była książka Magdaleny Parys „Tunel”, jak można wyczytać z okładki: mistrzowsko skonstruowana powieść obyczajowa i thriller polityczny w jednym.

Tytułowy tunel to podkop pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim, ale można go również odczytywać metaforycznie, jako przejście z systemu komunistycznego do demokracji. Książka porusza jednak to nie tylko kwestie polityczne i historyczne, ale również wplecione zostały do niej ciekawe wątki. Mamy tu problem trudnych wyborów, poświecenia, miłości i nienawiści, a także obłudy, odwagi i marzeń.

 

Kolejne spotkanie klubu dla dzieci odbędzie się 30 stycznia o godz. 16.00, rozmowa dotyczyć będzie powieści „Puszka” Barbary Kosmowskiej. Dorośli klubowicze spotkają się 31 stycznia o godz. 19.00, by podzielić się swoimi opiniami na temat książki Karoliny Wilczyńskiej „Ta druga”.