islandiaminiW Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie odbyło się spotkanie autorskie z podróżnikiem Romanem Pankiewiczem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Żabnie oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie.

 

 

 


 

Roman Pankiewicz urodził się w 1958 roku w Krakowie. Ukończył szkołę hotelarską w Zakopanem. Pokochał wędrówki po tatrzańskich szlakach, co przełożyło się na późniejszą chęć poznawania świata. Znajomość języków obcych wyniesiona ze szkoły hotelarskiej zaowocowała wysłaniem go przez pracodawcę na ponad
3-letni okres do Moskwy, a następnie również na 3 lata do Frankfurtu w Niemczech. Po ostatnim wojażu na Islandię, gdzie umiejętnie połączył pracę zawodową z podróżowaniem napisał książkę pt. „Islandia trzeci żywioł”.

Spotkanie z Romanem Pankiewiczem to nie tylko interesujący wykład, ale również wspaniały pokaz multimedialny. Autor ciekawie opowiadał, a także pokazywał zdjęcia z pobytu na wyspie, położonej w pobliżu koła podbiegunowego północnego. Islandia to kraj gdzie ludność żyje w surowym, wulkanicznym krajobrazie. W rejonach działalności wulkanicznej występują gorące źródła – gejzery, wyrzucające w regularnych odstępach czasu fontanny wody i pary. Zjawisko to dało nazwę stolicy; Rejkiawik znaczy „zadymiona zatoka”.
Dzięki gorącym źródłom większość kraju ma ciepłą wodę i ogrzewanie.

Po spotkaniu była możliwość nabycia książki autorstwa Romana Pankiewicza „Islandia trzeci żywioł”
oraz zdobycia autografu.