29 listopada w bibliotece w Łęgu Tarnowskim spotkały się członkinie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, by podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książki Nory Schuurman pt. „Słonecznikowa zima”. Starano się również rozszyfrować znaczenie tytułu oraz jego związek z tematem powieści. Choć propozycji było wiele, ostatecznej wersji nie udało się ustalić.

    


 „Słonecznikowa zima” to wzruszająca i melancholijna książka poruszająca temat śmierci, żałoby, cierpienia i siostrzanej miłości. Główne bohaterki to szesnastoletnia Emma i jej młodsza siostra Sanny, których życie po nagłej śmierci mamy całkowicie się zmienia. Zamieszkują z ojcem, z którym mają raczej luźne więzi, ponieważ rodzice rozstali się, gdy dziewczyny były jeszcze małe. Ojciec jest ciągle zapracowany, ma przyjaciółkę, nie poświęca im dużo czasu, nie rozumie co przeżywają, nie potrafi i nie stara się im pomóc. Emma i Sanny muszą radzić sobie same. Emma uprawia jazdę konną, a Sanny ucieka w wirtualny świat i z nikim nie chce dzielić się swoimi problemami. Ich pasje stają się ucieczką od codzienności: od tęsknoty za mamą, ojcem, którego nigdy nie ma w domu, problemów życia codziennego. Żałoba dla nich jest czasem tłumionej rozpaczy i milczenia, czasem wspomnień, które nie zawsze przynoszą ukojenie.

Nora Schuurman napisała poruszającą, ale i trudną książkę, która zmusza czytelnika do zadumy i refleksji. I takie książki też są potrzebne młodemu czytelnikowi.

Następne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki zaplanowano na 20 grudnia o godz. 16.00. Tematem spotkania będzie powieść Gai Kołodziej pt. „Wystrzałowa maturzystka”.