Tak oto przez lata pisał o swojej babci, słynny duński bajkopisarz Hans Christian Andersen. W miesiącu kwietniu odbywały się w Bibliotece Publicznej w Niedomicach lekcje biblioteczne pod hasłem: „Okulary babci”, w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena.

 
W lekcjach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej oraz dzieci z Przedszkola Publicznego w Niedomicach. Kim był Andersen? I co tworzył oraz do kogo skierowana była jego ponadczasowa twórczość, najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się , odczytując hasła z prawidłowo rozwiązanych krzyżówek. Dzieci świetnie poradziły sobie też z kolejnym zadaniem, polegającym na poprawnym łączeniu tytułów baśni H.Ch Andersena z rekwizytami w nich występującymi.

 

Odgadnięcie tytułu baśni na podstawie przeczytanego jej fragmentu także okazało się łatwe do rozwiązania, co stanowiło dowód na to, iż twórczość Andersena nie jest dzieciom obca. Uczestnicy spotkania wysłuchali też monologu Hansa Christiana Andersena, w którym opowiedział on dzieciom o swoim dzieciństwie, zainteresowaniach, podróżach i wyboistych ścieżkach na drodze do sławy oraz o tym co go fascynowało, a co wzbudzało niepokój w jego wrażliwej osobowości.

Oprawą lekcji bibliotecznej była wystawa ukazująca krok po kroku życie pisarza, który jak w jednej z jego ulubionych baśni, „ z brzydkiego kaczątka zamienił się w pięknego łabędzia”, obdarzając dzieci i dorosłych najpiękniejszymi baśniami świata.
Na zakończenie lekcji bibliotekarka opowiedziała dzieciom parę ciekawostek z życia pisarza, jedne z nich znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości inne były jedynie tworem ludzkiej wyobraźni. Dzieci odczytały też wspólnie z bibliotekarzem wiersz autorstwa Emilii Waśniewskiej pt.: „Modlitwa za Hansa Christiana Andersena”.

Na pożegnanie przytoczono cytat, który w kilku słowach mówi najgłębszą prawdę o tym wielkiego formatu bajkopisarzu . „Ty żyjesz, chociaż martwe masz powieki, bo w sercach dzieci trwać będziesz na wieki”.