„Wybieram bibliotekę” to hasło Tygodnia Bibliotek 2015, który po raz dwunasty organizuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym roku przypada on w dniach 8-15 maja 2015 r. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków. 

 

 

Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek daje możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteka ze swoją ofertą jest w nauce, kulturze i edukacji nie tylko instytucją nieodzowną, ale także atrakcyjną.

Zasadniczą rolą bibliotek jest gromadzenie i udostępnianie dorobku piśmienniczego. Biblioteki są rzecznikiem i gwarantem stabilnego, a także możliwie najszerszego i zgodnego z prawem dostępu do informacji. Jeżeli więc konieczne jest dotarcie do tekstu: naukowego, literackiego, publicystycznego, w formie drukowanej, ebooka czy audiobooka – „wybieram bibliotekę”.
Biblioteki to miejsca interesujących spotkań, imprez kulturalnych i naukowych, inspirujących przedsięwzięć. Coraz częściej dysponują także atrakcyjnymi, przyjaznymi i dobrze wyposażonymi wnętrzami. Nic dziwnego, że szukając ciekawego miejsca „wybieram bibliotekę”.

Wobec szybko zachodzących zmian w modelach oraz technikach komunikacji, konieczne jest ciągłe poszerzanie swoich umiejętności. Biblioteki realizując zadania edukacji informacyjnej umożliwiają zdobywanie nowych kompetencji i zapobiegają cyfrowemu wykluczeniu, więc by sprawnie funkcjonować w świecie zdominowanym przez Internet „wybieram bibliotekę”.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie co roku uczestniczy w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek przygotowując ciekawą ofertę rekreacyjno-edukacyjną. Tegoroczne obchody zostały rozszerzone na cały miesiąc maj i obfitują w szereg imprez m.in.: spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, wystawy, spotkania hobbystyczne, inscenizacje teatralne, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i starszych przyjaciół książki i Biblioteki.


Program obchodów
Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
8 - 15 maja
M-GBP w Żabnie


6 maja, godz. 18:00
- Msza św. w intencji obecnych, byłych i zmarłych pracowników M-GBP i GCK w Żabnie

8 maja, Dział dla dorosłych
- „Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart” – wystawa przedmiotów znalezionych w książkach

11 maja, godz. 10:00, Oddział dla dzieci i młodzieży
- Głośne czytanie z cyklu „Całe Żabno Czyta Dzieciom”

12 maja, godz. 9:00, 10:00, Oddział dla dzieci i młodzieży

- Inscenizacja bajki „Jak Janek i Marianek szczęścia szukali” dla najmłodszych czytelników

 14 maja, godz. 18:00, sala widowiskowa GCK

 - Uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza i Dnia Działacza Kultury.

W programie:
* Wybieram kulturę... wybieram bibliotekę – słów kilka
* Wręczenie honorowych odznaczeń ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ
* Koncert poezji śpiewanej „W dzikie wino zaplątani”
* Zwiedzanie wystawy „Żabno 1939-1945”

27 maja, godz. 9:00, Oddział dla dzieci i młodzieży
- Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

27 maja, godz. 15:30, Oddział dla dzieci i młodzieży
- Spotkanie DKK dla dzieci

28 maja, godz. 18:00, Dział dla dorosłych
- Spotkanie DKK dla dorosłych

29 maja, godz. 18:00, Dział dla dorosłych
- Spotkanie autorskie z Małgorzatą Orawską