14 maja w Żabnie swoje święto obchodzili pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie. Okazją do tego były przypadające w maju ich święta: 8 maja – obchodzimy Dzień Bibliotekarza, zaś 29 maja – Dzień Działacza Kultury.

 

 Niewątpliwie najważniejszym momentem wieczoru było wręczenie honorowych odznak - „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla dwóch pracownic obu instytucji. Nadane przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego medale z rąk Burmistrza Żabna Stanisława Kusiora odebrały:

Teresa Kapa – plastyk w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie oraz Ewa Czarna – bibliotekarka. Obie Panie działalnością kulturalną zajmują się od wielu lat. Teresa Kapa zatrudniona jest na stanowisku instruktora ds. plastyki w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie od 1984 r. W ciągu tych lat dała się poznać jako osoba niezwykle oddana pracy w swoim środowisku. Prowadzi Klub Plastyczny, organizuje wystawy artystyczne i konkursy plastyczne. Teresa Kapa cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców gminy. Współpracuje ze szkołami, stowarzyszeniami i szeregiem innych instytucji.

Pani Ewa Czarna pracuje w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej od 1981 r. , obecnie na stanowisku Kierownika Działu Gromadzenia i Udostępniania Zbiorów. Jest osobą głęboko zaangażowaną w działalność kulturalno – oświatową, o czym świadczy bogactwo i różnorodność zajęć, imprez i przedsięwzięć artystycznych skierowanych do dzieci i młodzieży, które powstają z jej inicjatywy. Jest bibliotekarzem charakteryzującym się profesjonalizmem i kreatywnością, cieszy się jednocześnie dużym szacunkiem w środowisku lokalnym.
Przypomnijmy, że odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawana jest przez MKiDN osobom wyróżniającym się w tworzeniu upowszechnianiu i ochronie kultury. Jest wyróżnieniem za szczególne zasługi położone w działalności społecznej stanowiącej istotny wkład w rozwój literatury, teatru, fotografii, malarstwa i innych dziedzin kultury.

Okolicznościowe gratulacje i życzenia dla pracowników Gminnego Centrum Kultury i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie, a także dla wszystkich animatorów, twórców i działaczy z terenu gminy Żabno, złożyli na ręce Dyrektor Marty Warias – Burmistrz Żabna Stanisław Kusior wraz z zastępcą Zbigniewem Lustofinem oraz przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych.

Uroczyste obchody Dnia Działacza Kultury i Dnia Bibliotekarza były także okazją do wysłuchania wyjątkowego, akustycznego koncertu poezji śpiewanej „W dzikie wino zaplątani” z udziałem Joanny Giemzowskiej – Pilch – skrzypaczki w zespole „Anawa” Marka Grechuty. Pomysłodawcą projektu był Arkadiusz Boryczka – muzyk, aranżer i kompozytor. W koncercie wystąpili także: Oskar Hudyka – wokalista, Adam Tadel – kontrabasista i Sylwester Malinowski – instrumenty perkusyjne. Koncert ten grany był m.in. w Piwnicy pod Baranami w Krakowie i Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. W Żabnie został gorąco przyjęty przez publiczność, która brawami wciąż i wciąż domagała się bisów.

Wszystkim działaczom kultury i bibliotekarzom z okazji ich święta składamy życzenia wszystkiego najlepszego, a naszym „zasłużonym” koleżankom z pracy składamy serdeczne gratulacje…