„A B C biblioteki i małego czytelnika” -to tytuł spotkania, które przygotowuje najmłodszych na przyszłych czytelników biblioteki. Cyklicznie już odbywa się ono w ramach obchodów „Tygodniu Bibliotek”. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece, inne są już czytelnikami i odwiedzają z rodzicami bibliotekę wypożyczając dla siebie książki.

  

 


W bibliotece zrobiło się kolorowo, wesoło i gwarnie. Dzieci wędrowały po bibliotece zaglądając w każdy kąt, oglądały kolorowe książeczki, dowiedziały się po co przychodzi się do biblioteki, na kogo czekają książki, kto to jest czytelnik i jak nim zostać, co lubią, a czego nie znoszą książki, i o wielu innych rzeczach dotyczących biblioteki i książek. Przeszły też celująco test z wiedzy o bibliotece i książkach, na którym wspólnie odpowiadały na zadawane przez bibliotekarkę pytania. Wykonały dla swoich książek zakładkę i portret książkowego potwora, który okazał się nie strasznym, ale śmiesznym potworem, którego nikt się nie boi.

Zabawa została zainspirowana książką dla dzieci „Mała encyklopedia domowych potworów”. O tych potworach dzieciom opowiedziała bibliotekarka, pokazując obrazki jak wyglądają i czym się zajmują. Okazało się, że wiele z tych potworów zamieszkują czasami w naszych domach jak np. Siostry Słodyczki - potwory słodkiego łakomstwa czy Gierkomaniak Ekranowy - potwór gier komputerowych i Gburia Złośliwa specjalistka od złoszczenia się.