W piątkowe popołudnie Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie gościła Małgorzatę Orawską – poetkę, której młodość związana była z naszą gminą.

 

 

 

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach „Żabnieńskich Spotkań Poetyckich” organizowanych pod honorowym patronatem Burmistrza Żabna – Stanisława Kusiora, towarzyszyła mu promocja tomiku poetyckiego „Nenufary” zawierającego najnowsze wiersze, powstałe w latach 2010-2015 oraz kilka wcześniejszych utworów.

Pani Małgosia gościła już w naszej Bibliotece – było to dziesięć lat temu, kiedy promowała swój pierwszy tomik poetycki „Margerytki”.

Podczas piątkowego spotkania poetka opowiadała o powstawaniu tomiku „Nenufary”.

Jego tytuł został zaczerpnięty od tytułu jednego z wierszy, który według autorki jest najbardziej reprezentatywny dla całego tomiku i najbardziej oddaje to, czym chciałaby się podzielić z czytelnikiem. To także nawiązanie do twórczości Moneta, którego autorka bardzo ceni. Malarz ten stworzył cykl obrazów poświęcony właśnie nenufarom. Ilustracje zawarte w tomiku należą jednak nie do francuskiego malarza, ale do mamy przyjaciółki pani Małgosi, która była szczególnie jej bliska, a która niestety nie doczekała publikacji.

Małgorzata Orawska dzieliła się z uczestnikami spotkania swoimi inspiracjami, a także wspomnieniami z rodzinnych stron, do których nawiązuje w wierszach. Opowiadała również o swoich kotach, którym poświęciła wiersz „Siódme życie kota”, ulubionych pisarzach oraz lekturach z dzieciństwa.

Spotkanie uświetnił występ Jarosława Tuckiego i Kamila Patulskiego, którzy zadbali o oprawę muzyczną imprezy, sprawili też naszemu gościowi niespodziankę - do wiersza pani Małgosi „W obronie szarości” Kamil Patulski napisał muzykę i razem z Jarosławem Tuckim (wokal) wykonali ją podczas spotkania. Treść wierszy z promowanego tomiku przybliżyły uczestnikom: Aleksandra Złotowska, Edyta Bugajska oraz Karolina Magiera.

Piosenka - "W obronie szarości"

{youtube}25wRi-XVgyA{/youtube}