Gminne Centrum Kultury i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie po raz trzeci włączyły się w organizację ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”.

 

 

W sobotę przy fontannie na żabnieńskim Rynku zgromadzili się przedstawiciele Rady Miejskiej, szkół, stowarzyszeń, firm i instytucji działających na terenie gminy, aby wspólnie czytać „Quo vadis” - jedno z dzieł wybitnego polskiego powieściopisarza i noblisty – Henryka Sienkiewicza.

 

Nastrój czytanej powieści interpretowali tańcem, wzbudzając zachwyt publiczności, uczniowie Szkoły Tańca „Latino” Gabriela Skiby. 

„Narodowemu Czytaniu” towarzyszyła w Żabnie akcja bookcrossingowa, czyli uwalniania książek pod hasłem „Quo vadis książko?”. Akcja sprawiła, że wiele książek znalazło nowych czytelników.

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Dodajmy, że akcję „Narodowego Czytania” w Żabnie objął honorowym patronatem Burmistrz Żabna – Stanisław Kusior.