Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zakończyła realizację projektu „Żabnieńskie spotkania z literaturą”, na który otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Biblioteka otrzymała dotację w kwocie 25 000 zł w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2020”. Całkowity koszt zadania wyniósł 32 000 zł.W ramach zadania w bibliotece głównej oraz filiach odbyło się 6 spotkań autorskich, 5 spotkań warsztatowych dla dzieci, lekcje głośnego czytania dla przedszkolaków oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych.

We wrześniu w M-GBP w Żabnie odbyło się spotkanie ze znaną dziennikarką telewizyjną i pisarką Marzeną Rogalską, autorka trylogii, w skład której wchodzą: „Wyprzedaż snów”, „Gra w kolory”, „Druga miłość” oraz opowiadania „Dom” wydanego w zbiorze „Lato w Pensjonacie pod Bukami”. Podczas spotkania dziennikarka opowiadała o swojej pracy w telewizji, zdradziła także jak to się stało, że została pisarką. Propozycje napisania książek dostawała wiele razy, jednak dopiero po latach dojrzała do tego pomysłu i zdecydowała się napisać cykl powieści. Zawarła w nich wiele historii, którymi dzielili się z nią ludzie podczas programów telewizyjnych, jak również zwierzając się jej w prywatnych rozmowach.
Podczas spotkania w żabnieńskiej bibliotece była możliwość zakupu książek autorki, a także zdobycia autografu i pamiątkowego zdjęcia, oczywiście z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

W ramach projektu odbyło się także 5 spotkań z regionalnym pisarzem Adamem Tomczykiem, w których wzięła udział młodzież ze szkół podstawowych naszej gminy. Autor opowiadał o historii naszego regionu, przybliżył wizerunki znanych osób związanych z naszą gminą, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Nowaka, Adolfa Rudnickiego, ks. Janusza Stanisława Pasierba. Zachęcał do sięgania po książki związane z miejscem urodzenia, które wzmacniają poczucie przynależności do „małej ojczyzny”. Młodzież poznała podania związane ze swoimi miejscowościami oraz historię tych terenów.

W październiku odbyły się warsztaty literacko-plastyczne z Ewą Stadtmuller - autorką książek dla dzieci i Łukaszem Zabdyrem - grafikiem-ilustratorem, w których uczestniczyły dzieci do lat 12. Podczas 5 spotkań, które odbyły się w siedzibie biblioteki głównej oraz jej filiach, pisarka opowiadała o pracy pisarskiej, uczyła jak można połączyć naukę z zabawą w teatr, zaprosiła także dzieci do udziału w konkursie o bohaterach literackich. Pisarka zachęcała także do wypożyczania i czytania książek. Natomiast Łukasz Zabdyr opowiadał o swojej pracy ilustratora i grafika, zachęcał dzieci do rysowania ilustracji, uczył je rysować za pomocą liter.

W październiku rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny dedykowany pamięci św. Jana Pawła II pt. „Św. Jan Paweł II, czyli jak Karol został papieżem”. Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbyła się 12 października. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło na niego 81 prac. Z prac konkursowych przygotowano wystawę pokonkursową w holu GCK w Żabnie.

Ostatnim elementem realizowanego zadania były lekcje głośnego czytania promujące czytelnictwo dla najmłodszych w bibliotece głównej oraz jej filiach, w których wzięło udział 170 dzieci.

Uczestnicy wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Żabnieńskie spotkania z literaturą” otrzymali materiały promujące czytelnictwo z logo projektu: zakładki do książki, zapinki, torby płócienne oraz filiżanki.

Patronat honorowy nad projektem sprawuje Burmistrz Żabna Marta Herduś, zaś patronat medialny Radio RDN Małopolska oraz Nowa Gazeta Żabnieńska.

 

Spotkanie z Marzeną Rogalską

 

 

Spotkanie z Adamem Tomczykiem

 

 

Spotkanie z Ewą Stadmuller i Łukaszem Zabdyrem

 

 

Konkurs plastyczny "Jan Paweł II czyli jak Karol został papieżem"

 

 

Głośne Czytanie

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej