„Tu góry mają kolor nieba, a lasy barwę miodu - wokół twórczości Tadeusza Nowaka” to tytuł wystawy na temat życia i twórczości Tadeusza Nowaka, a także związków pisarza z regionem tarnowskim czynnej w holu GCK w Żabnie.

 


Tadeusz Nowak (ur. 11 listopada 1930 r. w Sikorzycach, gm. Wietrzychowice, zm. 10 sierpnia 1991 r. w Skierniewicach) - poeta i prozaik, jeden z najchętniej czytanych twórców tzw. nurtu wiejskiego, tłumacz literatury rosyjskiej i węgierskiej. W swojej twórczości często nawiązywał do ziemi tarnowskiej i rodzinnej wsi. Jest autorem wierszy, powieści, zbiorów opowiadań i gawęd poetyckich prozą, m.in. „Psalmy na użytek domowy”, „Psalmy wszystkie” oraz „Pacierze i paciorki”, „Ziarenko trawy”, „W puchu alleluja”, „Takie większe wesele”, „A jak królem, a jak katem będziesz”, „Diabły”, „Dwunastu”, „Prorok”, „Wniebogłosy”.

Ekspozycja jest częścią projektu „II Żabnieńskie spotkania z literaturą - wokół Tadeusza Nowaka” realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie. Projekt  dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Tegoroczna edycja „Żabnieńskich spotkań z literaturą” nawiązuje do twórczości Tadeusza Nowaka w związku z przypadającą w 2021 r. 30. rocznicą śmierci pisarza. W ramach zadania odbędą się także spotkania autorskie, warsztaty literacko-plastyczne oraz konkurs plastyczny wraz z wystawą pokonkursową.

Patronat honorowy nad projektem sprawuje Burmistrz Żabna Marta Herduś, patronat medialny Radio RDN Małopolska oraz Nowa Gazeta Żabnieńska.