Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu „Z gwiazdami zaczytani" realizowanego w ramach I edycji Małopolskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem będzie to spotkanie autorskie z Anną Janko – poetką, pisarką, felietonistką, krytykiem literackim, autorką powieści „Dziewczyna z zapałkami" i „Pasja według św. Hanki"

 


Spotkanie w Żabnie poświęcone będzie jej głośnej książce „Mała zagłada". Publikacja ta to osobisty rozrachunek z piętnem wojny obecnym w życiu rodziny po tragicznych wydarzeniach związanych z pacyfikacją wsi Sochy na Zamojszczyźnie 1 czerwca 1943 r. Tego dnia wieś przestała istnieć - budynki zostały spalone, mieszkańcy rozstrzelani.

Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci. Wśród nich - dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Nieludzki obraz towarzyszył jej przez całe życie, nigdy nie dał o sobie zapomnieć...

Na spotkanie „Rodzinna historia lęku. Wątek polski", które odbędzie się 4 kwietnia o godz. 11.00, zaprasza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie.