Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie, w ramach projektu „Z gwiazdami zaczytani" finansowanego z Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, gościła Annę Janko, poetkę, felietonistkę, krytyka literackiego i autorkę bestsellerowych powieści „Dziewczyna z zapałkami", „Pasja wg św. Hanki" oraz „Mała zagłada".

 

 

Tematem spotkania była „Rodzinna historia lęku. Wątek polski". Anna Janko podkreślała wielokrotnie, iż wiele traumatycznych zdarzeń, wciąż żywych w świadomości osób ocalałych, przekazywane jest kolejnym pokoleniom.

"Tragiczna historia rodziny była drugim dnem mojego dzieciństwa. Moja mama jako dziewięcioletnia dziewczynka patrzyła na śmierć swoich rodziców, na rozpad całego swojego świata; jej życie rozpoczęło się więc od apokalipsy... Obrazy pożarów, zabijania, sieroctwa, tułaczki małych dzieci przeniknęły i do mojego życia (...)" - pisze autorka, która bardzo mocno identyfikuje się z przeżyciami swojej mamy.

Anna Janko czytała fragmenty „Małej zagłady" oraz książeczki dla dzieci „Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w Brzuchu Mamy", w których pisała o pamięci, a także wiersz „Baśń".
W spotkaniu uczestniczyła młodzież, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Publicznego Gimnazjum w Żabnie. Na zakończenie można było nabyć książkę „Mała zagłada" i otrzymać autograf autorki.