Image Jak co miesiąc, tak i w listopadzie spotkali się członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy M-GBP w Żabnie. Tym razem przedmiotem ich dyskusji była powieść Ewy Nowak „Diupa”.


            „Diupa” to jedna z części miętowej serii. W skład tej serii wchodzą m.in. „Wszystko, tylko nie mięta”, „Krzywe 10”, „Legenda w chodakach”, „Drugi”.

            Bohaterami omawianej lektury jest rodzeństwo – Wiktor i Wiktoria, zwana przez wszystkich Pysiakowską. Poznajemy ich młodzieńcze problemy oraz przygody. Chłopak tuż przed swoimi osiemnastymi urodzinami zostaje wyrzucony z drużyny akrobatów sportowych. Jest załamany tym faktem, ponieważ zajęcia i sportowa rywalizacja stanowiły sens jego życia. Natomiast jego siostra, Wiki, przeżywa wewnętrzne rozterki, gdyż na imprezie kolegi przeczytała cudze listy, przez co doszło między nimi do konfliktu. Niedługo potem dowiaduje się, że Wojtek uległ wypadkowi - poparzył się gazem. Dziewczynka zadręcza się myśląc, że to przez nią, gdyż źle życzyła koledze. Wkrótce w życiu dziewczyny pojawia się nowy kolega Daniel.

            W życie tych bohaterów wkracza tytułowa papuga – Diupa, która sporo namiesza. Dzięki niej nieśmiały Wiktor pozna Damrokę, zwariowaną dziewczynę, w której zakocha się z wzajemnością. Diupa odmieni także życie całej rodziny.

            „Diupa” to ciepła i pełna humoru powieść o przeciętnej polskiej rodzinie, napisana językiem młodzieżowym, zrozumiałym dla nastolatków, co zachęca ich do czytania.

             

Kolejne spotkanie klubowe dla młodzieży odbędzie się 19 grudnia o godz. 16:00 w M-GBP w Żabnie. Tym razem pretekstem do rozmowy będzie książka „Nieznane przygody Mikołajka” autorstwa Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe. 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej