ImageDo Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie zawitała XVII Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka. Gośćmi spotkania dnia 17 października w żabnieńskiej bibliotece byli: Kazimierz Ivosse, Edmund Oses, Kazimierz Burnat oraz Mateusz Pieniążek. Nad spotkaniem patronat honorowy objął burmistrz Żabna Stanisław Kusior.

           


Kazimierz Ivosse – emigracyjny pisarz, poeta i publicysta, którego los przed laty rzucił na emigracyjny szlak, mieszaka w Niemczech w Oldenburgu, a od roku czasowo przebywa w ojczyźnie. Zajmuje się także malarstwem sztalugowym, grafiką i rysunkiem satyrycznym. Twórczość Ivossa zakorzeniona jest w pejzażu polskiej historii. Jest on członkiem Związku Pisarzy Polskich za Granicą w Londynie, APAJTE w Paryżu. Jest także autorem wielu nagradzanych słuchowisk radiowych. Jako publicysta współpracował z prasą polonijną w Niemczech, londyńskim „Dziennikiem Polskim” i paryską „Teczką”.

Edmund Oses – Kawaler Orderu Uśmiechu, nauczyciel – tyflopedagog. Pracy pedagogicznej poświecił nieomal 50 lat swego życia, była to praca m.in. z dziećmi z inwalidztwem wzroku.

Image

Jako literat debiutował dopiero po przejściu na emeryturę tytułem „Bliżej nieba”.

W roku 2007 wydał publikację „Kaźmierskie ścieżki” – to książka biograficzna, przepełniona humorem, skrząca się dowcipem i gwarą kaźmierską. Pisarz urodził się w Kaźmierzu koło Szamotuł.

 

Kazimierz Burnat, poeta, publicysta, redaktor książek i wydawca. W związku z wykonywaną pracą zawodową uczestniczył w misjach handlowych do Indii, Japonii, Kanady i krajów europejskich.  Poeta interesuje się też numizmatyką, medalierstwem, podróżami, filozofią i literaturą. W swoim życiu kieruje się dwoma dewizami

pamięć o zmarłych – źródłem długowieczności

czynienie dobra – drogą do człowieczeństwa.

Urodził się w Szczepanowicach nad Dunajcem, mieszka we Wrocławiu. Jest prezesem Grupy Literackiej „Dysonans”, redaktorem naczelnym pisma społeczno – kulturalnego „Bez Kurtyny” i redaktorem kwartalnika kulturalnego „Obok”.

Mateusz Pieniążek, poeta i pisarz mieszkający w Przemyślu, autor wielu poetyckich utworów dla dorosłych i dzieci. Debiutował w prasie rzeszowskiej, a w latach 70 – tych ubiegłego wieku wydał tomik wierszy „Zaproszenie do słów”. Jest autorem wielu poetyckich programów telewizyjnych i radiowych, spotkań literackich w kraju i za granicą. Teksty dla dzieci Mateusza Pieniążka stały się inspiracją do wielu kompozycji zauważyli, iż tam, „gdzie on przebywa  świat wygląda inaczej, jakby piękniej”.

W niecodziennej atmosferze w jesiennej scenerii spotkali się literaci z czytelnikami żabnieńskiej biblioteki, młodzieżą. Była to szczególna lekcja literatury przy dźwiękach muzyki autorstwa Mateusza Pieniążka, swoisty dialog z poetami, z miłośnikami pięknego słowa.

 

Image

 

Image

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej