ImageRok 2007 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Stanisława Wyspiańskiego, w tym bowiem roku przypada setna rocznica śmierci poety, dramaturga artysty, który doczekał się uhonorowania za to, że „podejmując dialog ze swoimi współczesnymi i tradycją narodową, w swoich dziełach nieustannie stawiał pytania istotne kiedyś i dziś”  - czytamy w sejmowej uchwale. Stanisław Wyspiański był jedną z najwybitniejszych i najoryginalniejszych osobowości artystycznych doby polskiego modernizmu. Wszechstronnie utalentowany, z łatwością i maestrią wypowiadał się we wszystkich niemal dziedzinach sztuk plastycznych i w literaturze.

Obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego zorganizował Burmistrz Żabna Stanisław Kusior oraz Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie. Zaproszenie na obchody przyjął prof. Franciszek Ziejka, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999 – 2005. oraz Józef Tadeusz Czosnyka- największy kolekcjoner ekslibrisów w Polsce. W spotkaniu w żabnieńskiej książnicy wzięły udział władze samorządowe, przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy, czytelnicy biblioteki , miłośnicy twórczości Wyspiańskiego, w tym spora grupa młodzieży

Prof. Franciszek Ziejka – wybitny badacz życia literackiego i kulturalnego, znakomity promotor kultury i języka polskiego za granicą, autor wielu książek i artykułów dotyczących literatury i kultury polskiej, Wybitny Polonista – Europejczyk, wykładowca uniwersytetów we Francji i Portugalii, przyjechał do Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie z wykładem „Klątwa Stanisława Wyspiańskiego a realia gręboszowskie”. Wykładowca przywołał kilkakrotne pobyty Wyspiańskiego w Żabnie, jego wędrówki po okolicach, owocem których są pastele Chaty w Gręboszowie, czy też Zagroda w Konarach. Po raz ostatni był poeta w Żabnie w maju 1905 roku, wtedy to był ojcem chrzestnym syna Tomasza i Wiktorii Szarów, który na chrzcie św. otrzymał imię Stanisław. Przybył wówczas do Żabna wraz z żoną Teofilą Teodorą, która pochodziła z pobliskich Konar, a zamieszkali u Pytcyny – Tekli Pytko. Mówił również o genezie „Klątwy” wiążąc powstanie dramatu z konfliktem Jakuba Bojki wójta gręboszowskiej gminy z proboszczem tamtejsze parafii.

Image

W czasie spotkania odbył się również wernisaż wystawy „Wyspiański w ekslibrisie” z kolekcji Józefa Tadeusza Czosnyki z Wojcieszowa. To druga ekspozycja kolekcjonera w Żabnie, warto dodać, iż Pan Czosnyka urodził się w Łęgu Tarnowskim. Mówi o sobie, iż już dawno przestał liczyć ile znaków liczy jego kolekcja, wiadomo nam iż jest to zbiór większy niźli posiada Biblioteka Narodowa. Na wystawie ”Wyspiański w ekslibrisie” prezentowane jest 60 znaków, w tym 31 ekslibrisów opartych na motywach Stanisława Wyspiańskiego. Warto dodać, iż są prezentowane na niej znaki wykonane dla żabnieńskiej książnicy m.in. przez artystę grafika Jerzego Napieracza z Tarnowa. Wystawie towarzyszy katalog opracowany przez Józefa Tadeusza Czosnykę, zaś wydany przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie. Wystawa „Wyspiański w ekslibrisie” czynna będzie do 26 października, organizatorzy serdecznie zapraszają do jej zwiedzania.

Image

 

Image

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej