Image 25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie, pragnąc przybliżyć bohaterów literackich oraz filmowych jakimi są misie zorganizowała wystawę "Misie, misie, misie...", na której można obejrzeć pokaźną kolekcję pluszowych misiów oraz zapoznać się z bajeczkami i książkami o misiach, dostępnych w bibliotece.


W ten sposób biblioteka chce zachęcić do częstego sięgania po literaturę dla dzieci, przybliżyć zwyczaje tych prawdziwych, pięknych i niebezpiecznych niedźwiadków oraz uczcić urodziny przyjaciela dzieci. 

Na spotkanie z pluszowymi bohaterami żabnieńska biblioteka zaprosiła przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Żabnie oraz z Przedszkola Niepublicznego Dzielnicy „Konary”. W zajęciach wzięło udział ok. 100 dzieci. Po zapoznaniu się z historią pluszowego misia, dzieci wysłuchały głośnego czytania bajek, których bohaterami są misie, wzięły udział w konkursach i zabawach, a na koniec spróbowały misiowego przysmaku – miodu.

 

Historia pluszowego misia zaczęła się w 1902 roku, gdy prezydent Stanów Zjednoczony Teodor Roosevelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosevelta jako trofeum polowania. Prezydent, gdy ujrzał przerażone zwierzątko, natychmiast kazał je uwolnić.

Wydarzenie to zainspirowało znanego twórcę komiksów Clifforda Berrymana do stworzenia rysunku, który następnie ukazał się w gazecie „The Washington Post”. Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji, do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy. Od tamtej pory misie sprzedawane są na całym świecie i są najpopularniejsze wśród pluszowych zabawek.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej