Image „Kresowe Zamki Rzeczpospolitej” to wystawa fotografii Anny i Henryka Szaleńców jaką prezentujemy w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie.

 

Anna i Henryk Szaleńcowie są miłośnikami podróży, fotografii i filmowania. Podróże, początkowo po Polsce, rozpoczęli w połowie lat 60-tych XX w. Od połowy lat 80-tych byli współorganizatorami, a następnie organizatorami wypraw trampingowych do wielu krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego. Początkowo działali pod egidą Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, a następnie jako członkowie Towarzystwa Polska-Turcja. W latach ostatnich podróżowali z Krakowskim Towarzystwem Podróżniczym.

Zdjęcia Państwa Szaleńców można spotkać między innymi w encyklopediach wydawnictwa „Fogra”, książkach wydawnictwa „Operon”, czy Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej Onet.pl oraz autorskiej Wielkiej Multimedialnej Encyklopedii Kultur Starożytnych: Egipt-Grecja-Rzym wydanej przez Fogra Multimedia-Onet.pl. Anna Szaleńcowa jest też autorką przewodnika po Egipcie.

 

O fascynacji podróżami Państwa Szaleńców świadczą piękne fotografie prezentowane na wystawie w żabnieńskiej książnicy. Ekspozycja obejmuje 15 plansz ze zdjęciami kresowych zamków Rzeczpospolitej w Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, Olesku, gdzie urodził się Jan III Sobieski, Żółkwi, ruiny zamku w Trembowli i Skale Podolskiej oraz pałac w Podhorcach.

Wystawa w Żabnie prezentowana jest dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy biblioteki. Wystawa będzie prezentowana do 19 stycznia 2008 r.

 

Image

 

Image

 

Image

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej