Image „Twarze tarnowskiej bezpieki” to tytuł wystawy, na którą zaprasza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie. Na wystawę składa się 45 plansz prezentujących osoby, które w latach 1944-1990 były funkcjonariuszami komunistycznej policji politycznej, mającymi za zadanie bronić komunistów przed społeczeństwem, a także eliminować działaczy niepodległościowych oraz przeciwdziałać aktywności liderów opozycji.


Na wystawie zobaczyć można twarze kierowników i szefów Urzędu Bezpieczeństwa w Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej, a także Służby Bezpieczeństwa w Komendzie Miejskiej i Powiatowej MO w tych miastach. Ponadto są tu zdjęcia członków partii zajmujących się m.in. nadzorem i kontrolą, zwalczaniem opozycji, śledztwami, walką z Kościołem, kontrolą gospodarki, zabezpieczeniem operacyjnym. Wśród postaci można odnaleźć twarze osób pracujących w Inspektoracie Analityczno-Informacyjnym SB czy w kontrwywiadzie.

Uzupełnienie wystawy stanowią przedmioty z czasów PRL-u: płyty winylowe, pocztówki grające, radiola, syfon, naczynia i przedmioty codziennego użytku, monety, kupony TOTO-LOTKA. Zgromadzono również zbiór czasopism i książek z tych czasów oraz zdjęcia przedstawiające Żabno sprzed lat..

Wystawę opracował Instytut Pamięci Narodowej z Krakowa, a w Żabnie będzie czynna do 21 września 2008 roku.

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej