Image Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie wzbogaciła się o książkę Zygmunta Augustyńskiego pt. „Dziennikarstwo i polityka”.


Jej autor to urodzony w Odporyszowie prawnik, dziennikarz, polityk i działacz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako 17-latek pisał do „Przyjaciela Ludu”. Pracował między innymi w „Gazecie Powszechnej”, „Głosie Narodu” i „Ilustrowanym Kurierze Codziennym”. Był twórcą pierwszej stołecznej gazety ukazującej się w poniedziałek oraz redaktorem naczelnym „Ekspresu Porannego”. Współtworzył agencję informacyjną „Press” i pracował w „Kurierze Polskim”. Zakładał Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W 1945 r. władze PSL powierzyły mu zorganizowanie „Gazety Ludowej”.

Publikacja „Dziennikarstwo i polityka” to zapis wspomnień redaktora naczelnego „Gazety Ludowej” z lat 1945 – 46, zawiera ona również wywiad z profesorem Władysławem Bartoszewskim – ostatnim żyjącym członkiem redakcji. Dzięki tym dwóm wyjątkowym postaciom dowiadujemy się o czasach pracy „Gazety Ludowej”. Obaj w szczególny sposób połączyli dziennikarski kunszt z politycznym zaangażowaniem.

Okazją do wznowienia wspomnień redaktora Zygmunta Augustyńskiego jest przypadająca 26 sierpnia 2009 r. 50. rocznica jego śmierci. Wspomnienia te są wciąż aktualne i mają ogromną siłę.

Publikacja została wydana przez Fundację Rozwoju Społecznego DEMOS pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska, a w księgozbiorze Biblioteki znalazła się dzięki ofiarności ks. Andrzeja Augustyńskiego, Prezesa Zarządu Fundacji, któremu za dar ten szczególnie gorąco w imieniu własnym jak i użytkowników dziękujemy.

Książkę polecamy wszystkim naszym czytelnikom, można ją wypożyczyć w bibliotekach publicznych na terenie gminy Żabno.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej