Image W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie już po raz kolejny odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze tym razem pochylili się nad powieścią Patricka Süskinda „Pachnidło”.


Utwór ten to opowieść o Janie Baptiste Grenouille’u genialnym, a zarazem potwornym człowieku, posiadającym nadprzyrodzony dar: węch absolutny. Otaczający go świat rozpoznaje powonieniem lepiej niż inni ludzie oczyma. Jego fenomenalna pamięć przechowuje miliony woni... Odkąd Grenouille odkrywa, że jego przeznaczeniem jest zostać największym perfumiarzem wszech czasów, nie opuszcza go marzenie o wydestylowaniu najpiękniejszego zapachu świata... pachnidła z dziewiczego ciała kobiecego. Jeśli nawet uświadamia sobie, że u podstaw tego marzenia legło morderstwo, jest mu to najzupełniej obojętne.

Süskind został nagrodzony w Paryżu nagrodą Gutenberga za najlepszą powieść zagraniczną, Powieść utrzymywała się przez ponad trzy lata na liście bestsellerów światowych i została przełożona na ponad dwadzieścia języków. Na jej postawie został również nakręcony film z Orlando Bloomem w roli głównej.

 

Klubowicze podczas dyskusji zwrócili uwagę, że książka porusza wyobraźnię, wyostrza zmysły i mimo że nie ma w pobliżu, np. śniętych ryb, pachnących kwiatów czy owoców można poczuć je dzięki mistrzostwu Patricka Süskinda. Ale jak podkreślili, „Pachnidło” to nie tylko obcowanie z zapachem, to również opowieść o miłości w różnych jej aspektach, a właściwie o braku miłości i akceptacji. To również historia o poszukiwaniu człowieczeństwa, którego synonimem w powieści jest zapach ludzkiego ciała, którego jednak sam bohater nie posiada.

Wieczór zakończył się projekcją filmu „Pachnidło”, zrealizowanego na podstawie powieści P. Süskinda.

 

Na kolejne spotkanie DKK serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych wymianą opinii o przeczytanej lekturze do M-GBP w Żabnie w ostatni czwartek lipca (30 VII 2009 r.) na godz. 19:00. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie utworu Jerzego Pilcha „Moje pierwsze samobójstwo”.

 
  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej