Image W holu Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie można oglądać ekspozycję prezentującą rysunki satyryczne Zbigniewa Jujki.


Wystawa składa się ze 120 rysunków, nawiązujących do wątków z życia Fryderyka Chopina oraz do realiów historycznych współczesnej kompozytorowi Polski. Nie brakuje również odniesień do czasów dzisiejszych: życia i kłopotów materialnych artystów, sytuacji politycznej, wydarzeń muzycznych oraz podejścia Polaków do wydarzeń kulturowych. Została ona przygotowana we współpracy z Biurem Obchodów Chopin 2010, w związku ustanowieniem Roku Chopinowskiego

Autor prezentowanych prac - Zbigniew Jujka (ur. 23 lipca 1935 roku w Starym Targu) to polski dziennikarz, rysownik satyryczny. Ukończył PWSSP (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku  na wydziale Architektury Wnętrz. Debiutował jako rysownik-satyryk w roku 1953 w „Gazecie Zielonogórskiej”, potem związał się z „Dziennikiem Bałtyckim”, którego od ponad 30 lat jest redaktorem graficznym. W cyklu „Dzienniczek” ukazującym się na łamach tego czasopisma komentuje najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne upływającego tygodnia. Współpracuje także z innymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Jest współautorem albumowej antologii „III Rzeczpospolita w karykaturze”, a także twórcą ilustracji książkowych i plakatów.

Ekspozycję można zwiedzać w naszej bibliotece od 4 maja do końca czerwca br., codziennie w godzinach 8.00 – 19.00.

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej