Image Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie po raz czwarty zorganizowała konkurs plastyczny kierowany dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu gminy Żabno.

Tym razem przebiegał on pod hasłem „Dziecięcy świat w oczach Marii Konopnickiej”. Okazją była setna rocznica śmierci jednej z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci Marii Konopnickiej. Konkurs odbywał się pod patronatem Burmistrza Żabna Stanisława Kusiora

Maria Konopnicka to wybitna polska poetka, nowelistka i publicystka. Wydała liczne tomy wierszy, poemat epicki „Pan Balcer w Brazylii”, zbiory nowel i reportaży. Najbardziej znane książki dla dzieci to: „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „W piwnicznej izbie”, „O Janku Wędrowniczku”, „Na jagody” czy „Nasza  Szkapa”. „Rota”, zaczynająca się od słynnych słów „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”, stała się szybko znaną pieśnią o zasięgu ogólnopolskim. Może jej utwory dzisiaj nieco trącą myszką, ale wciąż budzą duży sentyment.

Celem konkursu ogłoszonego przez żabnieńską bibliotekę była popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci oraz kształtowanie świadomego odbiorcy sztuki.

Na konkurs wpłynęło 61 prac, których autorami są dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu gminy Żabno. Komisja powołana przez organizatora w składzie: Jan Wójcik – artysta malarz, Teresa Kapa – plastyk, Anna Wawrzon – bibliotekarz, biorąc pod uwagę nawiązanie do tytułu konkursu, technikę, sposób wykonania pracy przyznała nadrody i wyróżnienia:

w kategorii: przedszkola nagrody zdobyli:

I miejsce – Kacper Jedynak, Publiczne Przedszkole w Żabnie

Kamila Piękoś, Publiczne Przedszkole w Niedomicach

II miejsce – Dawid Latocha, Publiczne Przedszkole w Żabnie

Hubert Rodak, Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich, kl. 0

Natalia Wiatr, Przedszkole Niepubliczne Żabno-Konary

III miejsce – Maria Klich, Publiczne Przedszkole w Niedomicach

Andrzej Sak, Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich, kl. 0

Wyróżnienie: Katarzyna Mróz, Przedszkole Publiczne w Łęgu Tarnowskim

Kamila Kania, Przedszkole Publiczne w Żabnie

w kategorii: szkoła podstawowa (klas I-III) w kategorii prac plastycznych nagrody zdobyli:

I miejsce – Anna Broda, Szkoła Podstawowa w Bobrownikach Wielkich

Paulina Miękina, Szkoła Podstawowa w Niecieczy

Wiktoria Mikocik, Szkoła Podstawowa Siedliszowicach

II miejsce –Adrian Skowron , Szkoła Podstawowa w Niecieczy

Natalia Miękina, Szkoła Podstawowa w Odporyszowie

Dominika Strzelec, Szkoła Podstawowa w Niecieczy

Maria Piotrowska, Szkoła Podstawowa w Niecieczy

III miejsce – Gabriela Chłopek, Szkoła Podstawowa w Łęgu Tarnowskim

Weronika Owca, Szkoła Podstawowa w Niecieczy

Natalia Madejska, Szkoła Podstawowa w Sieradzy.

W kategorii prac przestrzennych przyznano 3 równorzędne nagrody:

Karina Mikowska, Wiktor Wantuch, Jan Kijowski ze Szkoły Podstawowej w Żabnie

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe z rąk burmistrza Żabna, pozostali uczestnicy zaś dyplomy i nagrody pocieszenia.

Uczestnicy rozdania nagród obejrzeli występ uczniów Katolickiego Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Niecieczy, Szkoły Podstawowej w Żabnie, Szkoły Podstawowej i Odporyszowie oraz Przedszkola w Żabnie – Konarach. Były to inscenizacje utworów Marii Konopnickiej.

Prace plastyczne zgłoszone na konkurs można oglądać w żabnieńskiej bibliotece do końca listopada w godzinach od 10.00 do 18.00.