Image Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie rozpoczęła realizację zadania „Żabnieńskie legendy” – zebranie i opracowanie legend. Na jego realizację biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt skierowany jest do młodzieży z terenu gminy Żabno, a polega na odnalezieniu i spisaniu legend z naszego regionu.


W filiach bibliotecznych w Bobrownikach Wielkich, Niedomicach i Otfinowie odbyły się pierwsze warsztaty nt. zasad pisania legend. Przeprowadził je poeta Mateusz Pieniążek, autor wielu zbiorów legend i podań m.in. Legendy przemyskie, Legendy przeworskie, Legendy jarosławskie. Podzielił się on z uczestnikami warsztatów informacjami na temat zasad pracy  przy opracowaniu i zbieraniu legend, przybliżył też artystyczną wartość tego gatunku literackiego oraz jego historyczne znaczenie. W pierwszych warsztatach udział wzięło blisko 80 uczestników.

Celem całości tego programu jest zachęcenie młodzieży do poznania historii i kultury swojej „małej ojczyzny”, rozbudzenie świadomości własnej tożsamości kulturowej. Poprzez udział w warsztatach młodzi ludzie będą mogli pożytecznie i twórczo spędzić czas oraz poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Projekt ma służyć również wskrzeszeniu zapomnianych legend Żabna i okolic, ich udokumentowaniu oraz popularyzacji tradycji kulturowej regionu, w tym rozwoju literatury.

Na kolejne warsztaty biblioteka zaprasza już w maju, a przeprowadzi je Ewa Stadtmüller.

Legendy opracowane w ramach tego projektu zostaną zebrane w M-GBP w Żabnie. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają pamiątkowe dyplomy, natomiast autorom najciekawszych i najlepiej opracowanych legend zostaną wręczone nagrody rzeczowe.

  
  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej