Image Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie - jak co miesiąc - spotkali się, by wymienić opinie i refleksje na temat przeczytanej książki. Tym razem dyskusja dotyczyła powieści „Cień wiatru”, której autorem jest hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón.

 

Powieść rozpoczyna się w momencie, gdy dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zabrany przez ojca do pewnego tajemniczego miejsca – na Cmentarz Zapomnianych Książek. Chłopiec, spośród niezliczonych dzieł zgromadzonych w tym miejscu, może wybrać sobie jedną książkę, którą się zaopiekuje i którą ocali od zapomnienia. Jego wybór pada na „Cień wiatru”.

            Po przeczytaniu książki urzeczony lekturą Daniel postanawia dowiedzieć się czegoś o jej autorze i przypadkiem wpada na trop dziwnej tajemnicy. Mimo, że Julian Carax napisał również inne powieści, to jednak nie udaje się chłopcu ich odnaleźć, ponieważ jak dowiaduje się on w czasie swoich poszukiwań, ktoś – przedstawiający się imieniem bohatera „Cienia wiatru” – wykupuje wszystkie książki tego autora, a następnie je pali. Daniel dociera do ludzi, którzy znali jego mistrza i powoli rekonstruuje życiorys Caraxa.

Równolegle do wątku kryminalno-sensacyjnego, poznajemy głównego bohatera, razem z nim wkraczamy w dorosłe życie, obserwujemy jego fascynacje kobietami i pierwsze miłości. Ważną rolę w życiu Daniela  pełni również przyjaźń z Ferminem Romero de Torres, żebrakiem, do którego wyciągnął pomocną dłoń i zatrudnił w księgarni swojego ojca. Postać ta wprowadza do powieści element humorystyczny – bawi czytelników swoim zachowaniem oraz sposobem wysławiania się.

 

„Cień wiatru” to powieść wieloskładnikowa. Są w niej elementy powieści grozy, ognisty romans, dramaty uczuciowe, symetryczne wątki bohaterów, śmierć, narodziny dzieci o niepewnym ojcostwie, a w tle historia Hiszpanii w czasach wojny domowej i rządów generała Franco. Umiejętnie przedstawiane intrygi, wielkie namiętności, burzliwa akcja i tajemniczość sprawiają, że nie sposób zapomnieć tej powieści.

 

Na kolejne spotkanie DKK zaprasza do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie w ostatni czwartek listopada (25 XI 2010 r.) na godz. 17:00. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie autobiograficznej powieści Amosa Oza „Opowieść o miłości i zmroku”.

  
  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej