Image Książka Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka” była lekturą omawianą przez młodych  klubowiczów DKK na spotkaniu, które odbyło się 14 czerwca w filii bibliotecznej w Niecieczy. Powieść autorki została nagrodzona w konkursie imienia Astrid Lindgren i decyzją jury zajęła pierwsze miejsce.

         


Główną bohaterką powieści jest czternastoletnia Alicja, do niedawna „Bardzo Rozpieszczona Jedynaczka” – jak sama siebie nazywa. Jej bezpieczny świat skończył się razem z rozwodem rodziców, a dorastająca dziewczyna musi zaakceptować nową partnerkę ojca, którą nazywa ironicznie „Miss Lata”, a także pogodzić się z istnieniem przyrodniego braciszka. Alicji trudno również porozumieć się z wiecznie zapracowaną matką, dlatego jedyne schronienie znajduje na wsi w domu dziadków, gdzie co roku spędza wakacje. Tam zapomina o smutkach i zmartwieniach i zakochuje się w przystojnym i utalentowanym muzycznie Robercie. W chwili gdy dziewczyna odzyskuje utraconą równowagę, jak grom z jasnego nieba spada na nią wiadomość o ciężkiej chorobie przyrodniego braciszka. Alicja do końca towarzyszy w cierpieniu małemu Fryderykowi, którego nazwała żartobliwie „Jaszczurką”.

           Autorka dotyka w powieści poruszające i niełatwe dla najmłodszych tematy. Oswaja przede wszystkim zagadnienia dotyczące śmierci i cierpienia, a także spraw ostatecznych. W książce pojawiają się również problemy związane z narkotykami i anoreksją. Równowagą dla melancholii stanowią jednak momenty szczęścia: Alicja spotyka miłość, może liczyć na swoją przyjaciółkę, rodzice po rozwodzie są przyjaźni dla siebie, dziewczyna stopniowo zaprzyjaźnia się z mamą przyrodniego braciszka. Są więc w „Pozłacanej rybce” elementy krzepiące. Warto zwrócić uwagę na dwa sposoby narracji w powieści. Obok narracji trzecio osobowej, która relacjonuje przygody bohaterów, Kosmowska stosuje styl zwierzenia w osobnych fragmentach zatytułowanych „Listy do samej siebie”. Dzięki nim czytelnicy mogą poznać najskrytsze myśli głównej bohaterki. Wydarzenia przedstawia autorka z punktu widzenia młodzieży i jednocześnie udowadnia, że nie obce są jej problemy współczesnych nastolatków. „Pozłacana rybka” jest piękną i wzruszającą opowieścią o stracie, ale również o miłości i przyjaźni, a przede wszystkim o nigdy nie gasnącej nadziei.

            Kolejne spotkanie DKK zostało zaplanowane na 12 lipca.  Klubowicze będą dyskutowali nad książką Marty Fox „Agaton – Gagaton: wypróbuj bez szorowania”.

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej