Image Obchody „Tygodnia Bibliotek” żabnieńska książnica rozpoczęła od spotkania autorskiego z Beatą Ostrowicką – autorką książek dla dzieci i młodzieży.


Pisarka urodziła się i mieszka w Krakowie. Jest absolwentką filozofii na UJ, członkiem Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy w Krakowie oraz polskiej sekcji IBBY. Debiutowała w 1995 r. powieścią dla młodzieży „Niezwykłe wakacje”. Wielokrotnie nagradzana – jej „Świat do góry nogami” został wpisany na Honorową Listę im. H. Ch. Andersa, a „Lulaki, Pan Czekolada i przedszkole” są na złotej liście Fundacji ABC XXL, prowadzącej akcję Cała Polska czyta dzieciom. Książka dla dzieci „Ale ja tak chcę” została wyróżniona wieloma nagrodami: została Książką Roku 2006 oraz otrzymała nagrodę „Bestsellerek” 2006.

Beata Ostrowicka  napisała 17 książek. Jej powieści dla młodzieży to mi. in.: „Niezwykłe wakacje”, „Eliksir  przygód”, „Tajemnica szkatułki”, „Zaledwie kilka chwil”, „Zła  dziewczyna”, „Świat do góry nogami”, a nowości: „Wyć się chce”, „Zjeść żabę”. Dla dzieci wydała: „Lulaki, Pan Czekolada i przedszkole”, „Opowieści ze starego strychu”, „Anatol i przyjaciele”, „Mój kochany Kotopies”, „Ale ja tak chcę!”- książkę o tolerancji i poszukiwaniu przyjaciela.

Pisarka podczas spotkania ciekawie i interesująco opowiadała czytelnikom - uczniom  Szkoły Podstawowej w Żabnie i Odporyszowie oraz Publicznego Gimnazjum w Żabnie o swojej pracy pisarskiej i tajnikach literackich. Pisanie książek Beata Ostrowicka porównała do układania puzzli. Mówiła: ,, ...trzeba dokładnie zaplanować postacie i ich losy tak, aby układały się w całość i pasowały jak przy układaniu puzzli”. Nie lubi i nie chce się powtarzać. Każda jej książka to inni bohaterowie, inne ich przygody i inny problem życiowy.

Uczestnicy spotkania zadawali wiele pytań dotyczących pisarstwa, a także życia osobistego pisarki. Pani Beata Ostrowicka była zachwycona występem młodzieży z Gimnazjum w Żabnie, która pod kierunkiem polonistki Katarzyny Węgrzyn, przygotowała zagadki i konkursy dotyczące twórczości autorki.

Po spotkaniu młodzież miała możliwość zakupu książek Beaty Ostrowickiej oraz zdobycia autografu pisarki. W spotkaniu wzięło udział ok. 150 czytelników.

 

Na Tydzień Bibliotek  w Żabnie zaplanowano jeszcze III Międzygminny Konkurs Recytatorski w Roku Czesława Miłosza, wernisaż wystawy Agnieszki Klich „Ikony, anioły i świat wyobraźni” oraz spotkanie z Małgorzatą Kalicińską, autorką popularnej sagi mazurskiej rozpoczynającej się od „Domu nad rozlewiskiem”

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej