Image Na zaproszenie Nadwiślańsko - Naddunajeckiego Podokręgu Piłki Nożnej oraz Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej gościł w Żabnie redaktor sportowy Ryszard Niemiec. Spotkanie było okazją do promocji jego książki „Na barykadach wojen futbolowych”, która zawiera zbiór 67 felietonów napisanych w latach 2000-2010.


 

Ryszard Niemiec, urodził się w 1939 r., to były koszykarz: Polonii Przemyśl, Cracovii, Sparty Nowa Huta, Resovii; krakowski dziennikarz, redaktor senior „Gazety Krakowskiej”, jej szef w latach 1994-2004, wcześniej kierował też redakcjami „Dziennika Polskiego” i „Tempa”; specjalizował się w reportażu społecznym, w latach 70. został laureatem wielu konkursów reporterskich (m.in. im. Rafała Urbana, Franciszka Gila, redakcji: „Tygodnika Kulturalnego”, „Sztandaru Młodych”, „Polityki”); autor zbiorów reportaży: „Ludzie i ludziska”, „Na śmierć i życie”, „Ojczyste strony”; równolegle uprawiał felietonistykę sportową, swoje teksty drukował na łamach: „Nowin Rzeszowskich”, „Tempa”, „Piłki Nożnej Plus, „Życia Literackiego”, „Szpilek”, „Kultury”, „Rzeczpospolitej”; od 2000 roku w katowickim „Sporcie” ukazują się cykliczne felietony „Preteksty”; dwukrotny laureat nagrody głównej „Złotego Pióra” (1979 i 1985) Klubu Dziennikarzy Sportowych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich; prowadzi pracownię prasową dla słuchaczy Dziennikarskiego Studium Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

            Spotkanie zgromadziło sportowców i miłośników sportu oraz czytelników żabnieńskiej biblioteki. Redaktor Niemiec opowiadał o kulisach sportu w Polsce, dzielił się swoimi opiniami na temat związku polityki i sportu, mówił także o zagrożeniach i nieprawidłowościach w polskim futbolu. Wystąpienie wywołało burzliwą dyskusję wśród uczestników, piłkarzy szczególnie interesował temat Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, pytali też o opinię na temat stanu przygotowania naszych piłkarzy. Po spotkaniu była możliwość nabycia egzemplarza „Na barykadach wojen futbolowych” wraz z dedykacją autora.

 
  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej