ImageOd 4 lat instytucje kultury w sąsiadujących ze sobą gminach – Żabnie oraz Dąbrowie Tarnowskiej organizują wspólnie konkurs recytatorski. W tym roku był on poświęcony Wisławie Szymborskiej.

Eliminacje gminne przeprowadzone w siedzibach bibliotek publicznych w Żabnie i Dąbrowie wyłoniły 18 finalistów. W dniu 22 maja w Dąbrowskim Domu Kultury odbył się wielki finał. Jury w składzie: Barbara Lubos-Święs (przewodnicząca, aktorka sceny teatralnej na Śląsku), Jadwiga Kusior (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie), Marta Warias (dyrektor Centrum Kultury i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie) oraz Paweł Chojnowski (dyrektor DDK) wybrało ścisłe grono laureatów, którym wręczono pamiątkowe statuetki. Zwycięzcami IV edycji międzygminnego konkursu zostali: Michał Kijowski (Szkoła Podstawowa w Sieradzy), Daria Kaczówka (Gimnazjum Publiczne w Żabnie) i Kamil Rodak (Publiczne Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej).

W koncercie „Niektórzy lubią poezję – wspomnienie Wisławy Szymborskiej” wzięli udział: Barbara Lubos-Święs i Adam Snopek.

Barbara Lubos-Święs to  absolwentka Wydziału Aktorskiego i Pantomimicznego PWST we Wrocławiu, laureatka przeglądów piosenki aktorskiej. Zawodowo związana jest z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, do 2005 roku pracowała w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Na koncercie w DDK zaprezentowała utwory Wisławy Szymborskiej w najnowszych jej tomików.

Adam Snopek, akompaniujący Barbarze Lubos-Święs, to muzyk jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1991), na co dzień akompaniator i aranżer Teatru Śląskiego i „Kortez” w Katowicach.

Koncert był wspaniałą dawką poezji i muzyki, stanowiąc istotne wypełnienie finału konkursu.

Cała impreza odbywała się pod patronatem burmistrza Żabna Stanisława Kusiora oraz burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisława Początka. 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej