Image Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie gościła w piątkowe popołudnie 28 września dr Janinę Dzik. Ta urodzona w Żabnie historyk sztuki spotkała się z mieszkańcami miasta korzystając z zaproszenia Towarzystwa Przyjaciół Żabna. Powód owego zaproszenia był wcale niebłahy. Janina Dzik jest  absolwentką Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w historii sztuki nowożytnej, malarstwie baroku, grafice, ikonografii i sztuce sakralnej. Swoją bogatą wiedzą podzieliła się z publicznością zebraną w Centrum Kultury w Żabnie, bowiem głównym celem spotkania było wygłoszenie dwóch wykładów dotyczących historii Żabna.


Pierwszy z nich dotyczył historycznego wystroju i wyposażenia kościoła parafialnego pw. Ducha Św. w Żabnie; drugi zaś nosił tytuł: „Ojciec i syn” – Józef Skąpski senior i Józef Skąpski junior w malarstwie i rysunku” i poświęcony był w całości obu postaciom. W swoim pierwszym wykładzie Janina Dzik przypomniała kilka ciekawych, być może mniej znanych, faktów z historii kościoła żabnieńskiego. Przypomniała, że budynek kościoła od początku swego powstania ulegał wielu zniszczeniom, z kilkukrotnym spaleniem włącznie. Dopiero w 1684 r. Rafał Kazimierz z Borzymia Makowiecki Jarand wybudował murowaną, jednonawową świątynię, która po wielu zmiennych kolejach losu częściowo przetrwała do czasów obecnych. Obecny wystrój kościoła także różni się od pierwotnego. Z dawnego wyposażenia pozostały XVIII- wieczne rzeźby Ukrzyżowanego Chrystusa, Matki Boskiej i Św. Jana Ewangelisty. Na uwagę zasługują także: chrzcielnica z 1888 r., utrzymana w stylu klasycystycznym oraz obrazy pochodzące z dawnego ołtarza głównego – Zesłanie Ducha Świętego i Ukrzyżowanie malowane przez Piotra Nizińskiego.

Drugą część swojego wykładu dr Janina Dzik poświęciła sylwetce pochodzącego z Żabna Józefa Skąpskiego seniora i jego syna – Józefa Skąpskiego juniora. Postaci te zapisały się trwale w historii Polskiej Akademii Umiejętności. Józef Skąpski senior był wybitnym prawnikiem, adwokatem, czynnie działającym w życiu publicznym. Skąpski to także przyjaciel artystów, miłośnik literatury, felietonista. Jego syn to przede wszystkim prawnik i główny rekonstruktor Polskiej Akademii Umiejętności. Oprócz przedstawienia biografii i dokonań obu panów Skąpskich doktor Dzik zilustrowała obie postacie przedstawiając liczne grafiki, zdjęcia i portrety obu panów.

Mimo, iż spotkanie miało oficjalnie formę wykładu, przebiegało w sympatycznej i miłej atmosferze, nie mając w sobie nic ze szkolnego reżimu. Po zakończeniu wykładów dr Janina Dzik długo rozmawiała w kuluarach z miłośnikami historii Żabna, przyjaciółmi i znajomymi z czasów kiedy mieszkała w Żabnie.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej