Image Jak co roku w czasie trwania Tygodnia Bibliotek Filia Biblioteczna w Niecieczy przygotowała dla swoich czytelników kilka propozycji, włączając się tym samym w akcję popularyzacji książki i czytelnictwa.


Późnym popołudniem dnia 10 maja w bibliotece odbył się pokaz wizażu i makijażu  zorganizowany dla wszystkich mieszkanek Niecieczy. Spotkanie pod hasłem „Akademia urody” poprowadziła doświadczona wizażystka, która oprócz wykonania pokazowego makijażu, opowiedziała o bardzo popularnych i zdrowych kosmetykach mineralnych. Panie dowiedziały się czym są takie kosmetyki, jaka jest ich charakterystyka i zalety, jak ich używać, a przede wszystkim jak podkreślić urodę odpowiednim makijażem. Po pokazie można było indywidualnie skorzystać z profesjonalnej porady wizażystki oraz oglądnąć i wypróbować kosmetyki mineralne. Pokaz paniom bardzo się podobał, a ostatnie osoby, które zostały, aby skorzystać z konsultacji, wyszły o godzinie wpół do dziesiątej w nocy. Spotkanie z wizażystką było również promocją książek: „ Piękny makijaż krok po kroku” Dominique de Vorges oraz „Wyglądaj świetnie każdego dnia” Lindy Bird, które oczywiście są dostępne dla czytelników w bibliotece.

 

           Tradycyjnie w czasie trwania Tygodnia Bibliotek Filia Biblioteczna w Niecieczy przyjęła do swojego grona nowych czytelników. W tym roku z zaproszenia skorzystała kl. I z Publicznego Katolickiego Zespołu Szkół i Przedszkola im. Armii Krajowej w Niecieczy, wraz z wychowawczynią panią Grażyną Głowacką. Pierwszoklasistom towarzyszyły koleżanki i koledzy z kl. II i III oraz wychowawczyni trzecioklasistów pani Justyna Skutnicka. Pasowanie odbyło się 15 maja, a poprzedziła je lekcja biblioteczna. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób mogą zostać czytelnikami biblioteki i jak należy się w niej zachowywać, a przede wszystkim jak dbać o wypożyczone książki. Oglądały karty czytelnika i te przeznaczone do książek. Szczególnie spodobała im się kronika, w której mogły na zdjęciach odnaleźć siebie przy okazji różnych uroczystości i zajęć w bibliotece. Dowiedziały się również do czego służy czytelnia. Aby zostać oficjalnymi czytelnikami biblioteki pierwszoklasiści wzięli udział w  różnych konkursach i zadaniach, w których musieli wykazać się znajomością bohaterów literackich oraz popularnych wierszy i bajek. I tak między innymi odpowiadali na zagadki ukryte w balonach, układali puzzle, gdzie po ułożeniu musieli odgadnąć bajkę jaką przedstawiają. Układali tytuły utworów literackich z rozsypanek, rozwiązywali krzyżówkę, dopasowywali tytuły bajek do odpowiednich obrazków. Wskazywali osoby odpowiedzialne za powstanie książki, dzięki czemu dowiedzieli się jaką drogę musi ona pokonać zanim od autora trafi do czytelnika. Pierwszoklasiści przygotowani przez wychowawczynię popisali się znajomością wierszy Jana Brzechwy. Doskonała znajomość utworów literackich oraz postaci bajkowych sprawiła, że mogło nastąpić uroczyste pasowanie. W tym roku pasowanych zostało dziewięcioro dzieci, które oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały także kolorowe zakładki. Same przekazały bibliotekarce dwie piękne laurki – jedną od kl. I, a drugą od całej szkoły. Pierwszaki wykonały również ilustracje przedstawiające najciekawszą ostatnio przeczytaną bajkę, a prace te można oglądać na wystawce w bibliotece do 8 czerwca.

 

        15 maja rozstrzygnięto również konkurs na Najaktywniejszego Czytelnika 2011 roku. Oprócz trzech pierwszych miejsc, które kolejno zajęły: Sylwia Grzebieniowska, Karolina Lisak i Monika Lisak, przyznano również dwa wyróżnienia, a otrzymały je Julia Prażuch i Gabriela Czarna. Dziewczynki oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały dodatkowo piękne nagrody książkowe oraz płyty DVD zatytułowane „Żabno zmienia swoje oblicze”.

 


  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej