W ostatni czwartek listopada członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Żabnie spotykali się jak co miesiąc w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie, by porozmawiać o przeczytanej lekturze. Tym razem była to powieść „Lustra miasta” autorstwa Elif Şafak.

 

 

 


Autorka książki to jedna z najpopularniejszych na świecie tureckich pisarek. Jej powieści tłumaczone były na kilkanaście języków; za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana, m.in. jej pierwsza powieść – „Pinhan” została nagrodzona nagrodą Mevlana, przyznawaną najlepszym dziełom z zakresu literatury mistycznej, natomiast za powieść „Mahrem” zdobyła nagrodę Związku Pisarzy Tureckich.

Akcja powieści omawianej na spotkaniu DKK toczy się w XVII-wiecznym Madrycie, w czasach inkwizycji. Powieść ma baśniowy charakter, pojawia się w niej magia, wiele tajemniczych postaci, duchów i magicznych zjaw oraz mówiących i żyjących przedmiotów. 

W warstwie fabularnej książka opowiada zawiłą historię spokrewnionych ze sobą bohaterów oraz osób, których losy są z nimi powiązane. Mamy tu mnóstwo skrywanych namiętności, są rodzinne dramaty, trudne życiowe decyzje oraz bezradność, gdy za ludzi zaczyna decydować ślepy los.

Książka Şafak, to książka niebanalna, wymagająca wysiłku intelektualnego, gdyż składa się z wielu wątków, które początkowo wydają się oderwane od siebie. Autorka wykorzystuje w niej także swoją bogatą wyobraźnię posługując się oryginalnymi metaforami i porównaniami, co wymaga od czytelnika stałego skupienia.

 

 

 

Na kolejne spotkanie DKK serdecznie zapraszamy do M-GBP w Żabnie 30 grudnia na godz. 18:00. Tym razem dyskusja dotyczyć będzie powieści Jodi Picoult „Linia życia”.

 

 


 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej