Podczas Tygodnia Amerykańskiego odbywającego się w ramach akcji „Wakacje w Bibliotece” jedno spotkanie zostało poświęcone Polonii Amerykańskiej. Uczestnicy zajęć obejrzeli pokaz multimedialny poświęcony Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Dowiedzieli się wiele ciekawych wiadomości na temat życia, historii, kultury i zwyczajów panujących na obydwóch kontynentach.

 

  


Najwięcej uwagi poświęcono Stanom Zjednoczonym Ameryki - najbogatszemu państwu świata, które podzielone jest na pięćdziesiąt autonomicznych stanów. 

Chicago to trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych po Nowym Jorku i Los Angeles.

Trzeba pamiętać, że to miasto na wschodnim wybrzeżu jest drugim co do wielkości po Warszawie skupiskiem Polaków na świecie. Do końca lat 80. XX wieku spora część Polaków w Chicago zamieszkiwała dzielnicę Polish Village, potocznie nazwaną Jackowem od parafialnego kościoła św. Jacka. Nasi rodacy mają swoja telewizję, stacje radiowe, gazety, kluby sportowe, sklepy, restauracje, organizują wiele parad, festiwali, koncertów, propagują naszą kulturę i sztukę za oceanem.

Od Polonii Amerykańskiej Żabnieńska Biblioteka otrzymała wiele materiałów: gadżety, książki, gazety, proporczyki, puzzle. Niektóre z nich zostały wykorzystane w czasie zajęć, a niektóre uczestnicy otrzymali jako nagrody za udział w konkursach. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach i konkursach, a także obejrzały wystawę „Prezydenci wypoczywają” ukazującą życie prywatne prezydentów Stanów Zjednoczonych.


 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej