czytam miniNasza biblioteka była uczestnikiem projektu „Czytam sobie w bibliotece” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z siedzibą w Warszawie. Dzięki udziałowi w tej akcji otrzymaliśmy książki z serii „Czytam sobie”, plakaty oraz teczki edukacyjne dla dzieci. W ramach akcji odbyły się dwa spotkania z dziećmi w wieku 5-8 lat.

 

Na podstawie książki pt. „Marta i ufoludek” Wojciecha Widłaka przeprowadziliśmy zajęcia dotyczące segregacji odpadów. Na początku spotkania odbyła się pogadanka na temat segregacji śmieci. Dzieci doskonale wiedziały do jakich pojemników należy wrzucać śmieci. Następnie odbyło się wspólne czytanie książki „Marta i ufoludek”. Po zakończeniu lektury dzieci chętnie zabrały się do stworzenia własnego ufoludka. Powstały ciekawe prace, wykonane z różnych odpadów: butelek, pudełek, kartonów i kolorowych opakowań. Na koniec warsztatów każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz teczkę „Czytam sobie w bibliotece”.

Drugie spotkanie odbyło się z grupą 18 dzieci w wieku 7 lat. Warsztaty były przeprowadzone na podstawie scenariusza oraz książki Ewy Nowak pt. „Szarka”. Po przeczytaniu książki dzieci chętnie opowiadały o Gabrysi i jej przygodach z wilczycą. Brały udział w pogadance na temat wilków; mówiły, że są to zwierzęta groźne ale mądre i opiekuńcze . Po krótkiej przerwie odbyła się druga część warsztatów. Dzieci wykonały pacynkę wilczka ze skarpety, a następnie bawiły się w teatrzyk z wilkiem w roli głównej. Na zakończenie otrzymały teczki edukacyjne „Czytam sobie w bibliotece” oraz pozowały do pamiątkowego zdjęcia.
Projekt „Czytam sobie w bibliotece” to doskonały pomysł na promocję czytelnictwa. Zachęcił małych czytelników do nauki samodzielnego czytania, a także korzystania z książek z serii „Czytam sobie” . Biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór, zdobyła nowe umiejętności i wiedzę.

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej