Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie gościła Michała Ogórka - satyryka i dziennikarza. Spotkanie rozpoczęło się opowieścią o początkach jego pracy w „Przeglądzie Technicznym”. Pismo to w tamtych czasach niewiele miało wspólnego z techniką, było pismem społecznym, w którym pod przykrywką „techniki” poruszano istotne tematy.

 


Z właściwym sobie poczuciem humoru dziennikarz opowiadał także o pracy w telewizji. Uważa, że jest to bardzo demoralizująca praca, ponieważ dostaje się pieniądze właściwie za nic, a im większy wstyd, tym większe pieniądze. Za ambitne programy oczywiście dostaje się oczywiście mniej.

Michał Ogórek pochwalił się swoją praca wykładowcy. Jego studentami byli m.in. Patrycja Markowska czy Marcin Tyszka.

Pytany o swoje felietony kiedyś i dziś stwierdził, że ograniczenia jakie narzucała władza komunistyczna wbrew pozorom służyły temu gatunkowi, ponieważ wymuszały od autora wysiłku intelektualnego. Dziś namiastką tej sytuacji jest okres ciszy przedwyborczej, którą Ogórek bardzo lubi, bo może wykazać się swoim talentem pisarskim i poczuciem humoru.
Nie obyło się także bez pytań o publikacje książkowe, m.in. napisaną wspólnie z prof. Jerzym Bralczykiem książki „Kiełbasa i sznurek” oraz ich najnowszą pozycję, która wkrótce trafi do księgarń „Na drugie Stanisław”, będącą również ich wspólną pracą na temat polskich imion i związanych z nimi historiami, anegdotami, a także odniesieniami do popularnych osób je noszących.

Spotkanie, które zostało zorganizowane wspólnie z Instytutem Książki przebiegło w miłej atmosferze. Była możliwość nabycia publikacji autora „Polska ogórkowa” i „Kiełbasa i sznurek”. Można było również zdobyć autograf, z czego chętnie skorzystali obecni na spotkaniu mieszkańcy gminy Żabno.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej