ferie gmina miniPodczas ferii zimowych dzieci z naszej gminy mogły uczestniczyć w różnorodnych zajęciach zorganizowanych nie tylko przez Miejsko–Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie ale również jej filie w Niedomicach, Otfinowie, Niecieczy oraz Łęgu Tarnowskim przygotowały wiele ciekawych propozycji dla dzieci i młodzieży.

 

 

Zajęcia zorganizowane dla najmłodszych czytelników przez Bibliotekę w Niedomicach upłynęły pod hasłem: „Na tropach zagadek Detektywa Pozytywki” i nawiązywały do książek Grzegorza Kasdepke.
Jedno ze spotkań poświęcone było zabawie w agencje detektywistyczne. Dzieci podzielone zostały na dwie grupy, tworząc w ten sposób dwie konkurujące ze sobą agencje: „Różowe Okulary” – agencję należącą do Detektywa Pozytywki oraz „Czarnowidz”, której właścicielem był detektyw Martwiak. Agencje detektywistyczne rywalizowały ze sobą w rozwikłaniu zagadek. Zabawa była przednia, ponieważ niektóre z nich były nie lada wyzwaniem i stanowiły twardy orzech do zgryzienia. Detektywi jednak nie zawiedli i wszystkie zagadki zostały prawidłowo odgadnięte.
Uczestniczące w zajęciach dzieci zaprojektowały i wykonały ponadto z kolorowego papieru okulary dla detektywa Pozytywki oraz nową siedzibę dla jego agencji. Rysowały także na kartkach papieru z użyciem białej świecy przedmioty nierozerwalnie związane z postacią i przygodami słynnego detektywa.
Podczas wspólnej zabawy nie zabrakło ciekawych gier planszowych będących do dyspozycji dzieci, które nie tylko wyzwalały w nich chęć zdrowej rywalizacji, ale jednocześnie uczyły jak można przegrywać z klasą.

W Filii w Otfinowie o nudzie w ferie nie mogło być mowy, gdyż zajęciom przewodziło hasło „Nuda, nie dla mnie”. Dzieci swój wolny czas spędziły w bibliotece na zajęciach literacko-plastycznych, zabawach, grach komputerowych i planszowych.
Na zajęciach plastycznych uczestnicy bawili się papierową wikliną wykonując oryginalne opakowanie w kształcie żółwia. Wykonanie go nie było łatwe, wymagało kilkugodzinnego wyplatania i masy rurek. Do końca dobrnęli ci, którzy byli najbardziej zawzięci i ambitni. Na koniec ferii robiąc sobie zdjęcia ze swoim arcydziełem pękali z dumy.

Dzieci w okresie ferii wesoło i pożytecznie spędziły swój wolny czas również na zajęciach zorganizowanych przez Filię w Łęgu Tarnowskim. Wykonano wiele ciekawych prac plastycznych, nie zapominając o laurkach i upominkach dla dziadków z okazji ich święta. Miłośnicy i fani gier komputerowych mogli bez limitu w ferie oddać sie tej rozrywce. Tegorocznym feriom w łęgowskiej bibliotece przyświecało hasło „Feriowa giełda rozrywki”.

W Filii w Niecieczy zajęcia feryjne w tym roku zatytułowano „Wielka Skarbnica Bajek – bajki znane i nieznane”. Mali czytelnicy mieli okazję poznać serię książek „Wielka Skarbnica Bajek”, w których oprócz znanych baśni i bajek, znalazły się również utwory mniej popularne, ale równie ciekawe i pouczające. Dzieci bawiły się w ilustratorów, a także projektowały okładki ulubionych bajek i baśni.
Czas ferii w bibliotece w Niecieczy upłynął najmłodszym nie tylko na zajęciach literacko-plastycznych, ale również na wspólnych zabawach stolikowych, układankach i grze w ping-ponga.

W zajęciach zorganizowanych przez Filie M-GBP licznie uczestniczyły dzieci z terenu naszej gminy. Tegoroczne ferie zimowe spędzone w towarzystwie literatury, zajęć plastycznych, gier i zabaw można uznać za udane, świadczyły o tym uśmiechnięte buzie wszystkich uczestników.

 

Filia w Łęgu Tarnowskim

Filia w Niecieczy

 

Filia w Niedomicach

  

Filia w Otfinowie

   

  

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej