spotkanie palkiewicz miniW czwartek 15 września gościem Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie był Jacek Pałkiewicz – reporter, eksplorator, twórca survivalu w Europie i odkrywca źródła Amazonki. Spotkanie odbywające się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki przyciągnęło duże grono stałych czytelników.
Jacek Pałkiewicz, jak sam podkreśla, jest człowiekiem spełnionym, głównie dzięki temu, że miał odwagę urzeczywistnić swoje marzenia. Ten wielki podróżnik i odkrywca zasłynął m.in. z samotnego rejsu łodzią ratunkową przez Atlantyk, odkrycia źródeł Amazonki, wypraw do najdalszych zakątków Ziemi. Zna doskonale Amazonię, Syberię i największe pustynie świata. Jest twórcą survivalu w Europie. Uczył kosmonautów i żołnierzy jednostek specjalnych strategii przetrwania w skrajnie niegościnnych środowiskach. Szkoli kadry menedżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia. Jest pierwszym Polakiem od czasu Edmunda Strzeleckiego, który został członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

Autor w trakcie spotkania wprowadził słuchaczy w tematykę swoich książek i podróży, które urozmaicił przygotowaną prezentacją multimedialną.

Podczas spotkania Jacek Pałkiewicz opowiadał o swojej „pasji życia” czyli o tym, czym się zajmuje. Autor przyznał, że bez pasji niewiele można osiągnąć w życiu. Ważne jest, by robić to, co naprawdę przynosi satysfakcję, wtedy można poczuć się spełnionym.
Podróżnik podkreślał też, że wyprawy to bardzo ciężka praca, która niekiedy wiąże się z nieprzespanymi nocami, chorobami, niebezpiecznymi przeprawami przez rwące rzeki, dżungle czy gorące pustynie.

Nie zabrakło także opowieści o odkryciu źródła Amazonki. Dziś w Andach w miejscu wskazanym przez Pałkiewicza stoi obelisk z pamiątkową tablicą, który powstał z inicjatywy władz Peru i Towarzystwa Geograficznego w Limie.
Dużo emocji wzbudziła też opowieść o samotnym rejsie przez Atlantyk na łodzi ratunkowej w latach 70. XX w., podczas której Pałkiewicz przez 44 dni zmagał się z żywiołem. Pomimo chwil grozy i zwątpienia podróżnikowi udało się szczęśliwie dotrzeć do celu.
Ponaddwugodzinne spotkanie zakończyło się licznymi pytaniami od publiczności, po których autor rozdawał autografy.

Nie należy zapominać, że Jacek Pałkiewicz jest także reporterem i pisarzem. Jest autorem wielu książek, m.in.: „Angkor”, „Sztuka podróżowania”, „Pasja życia”, „Oblicza strachu”, „Syberia” . Większość z nich dostępna jest w naszej bibliotece.

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej