Przy licznie zgromadzonych mieszkańcach Żabna, członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych w piątkowy wieczór odbyło się spotkanie autorskie z Adamem Tomczykiem. Uroczystość uświetnił występ kapeli Niecieczanie działającej przy Firmie Bruk-Bet w Niecieczy.

 


Adam Tomczyk jest mieszkańcem Żabna od 25 lat. Oprócz pracy zawodowej pasjonuje się renowacją starych przedmiotów, rzeźbą, historią oraz pisarstwem. Dotychczas wydał zbiór siedmiu opowieści o czasach II wojny światowej pt. „Z pamięci”. Jest autorem szkiców historycznych o cmentarzach z I wojny światowej w gminie Żabno pt. „ Żółte znicze nawłoci” oraz „Pro Patria et memoria”, w którym przedstawia postawę powstańców styczniowych. W 2012 r. wydał powieść „Cmentarzysko koni”. W kolejnym roku ukazał się zbiór opowiadań „Przed świtem”, a rok później zbiór trzech esejów pt. „Miejsce”. Jego najnowsza książka „Zaraza”, promowana na spotkaniu, to powieść, która przenosi nas w letnie miesiące roku 1873, kiedy Galicję, w tym miasteczko Żabno i okolice nawiedziła cholera.

Na spotkaniu autor opowiadał o genezie powstania książki, źródłach z jakich korzystał oraz warunkach jakie wówczas panowały. Wiele ciekawostek uzyskał z gazety „Czas”, która ukazywała się w czasach zarazy, z monografii Dąbrowa Tarnowska, a także ze stron internetowych. Ważnym źródłem dla autora były mapy z 1781roku oraz księgi parafialne. Oprócz ciekawej dawki historii, jakiej dostarczył nam Adam Tomczyk usłyszeliśmy także fragment powieści w wykonaniu ks. Dariusza Króla.
Na zakończenie padły pytania od uczestników, na które również ciekawie i obszernie odpowiadał autor. Po spotkaniu można była zakupić książkę oraz zdobyć autograf.

 

{youtube}_0G02S5p3to{/youtube}

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej