Zapraszamy na czwarte już spotkanie w ramach projektu „Z gwiazdami zaczytani" realizowanego w ramach I edycji Małopolskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem będzie to spotkanie z Hanną Banaszak – wybitną piosenkarką i wokalistką jazzową, a także autorką tomiku poezji „Zamienię Samolubie na Szczodruchy", które odbędzie się 8 listopada o godz. 18:00 w sali widowiskowej GCK w Żabnie.

 


Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70-tych. Jako wokalistka zadebiutowała w 1976 r. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, później występowała z zespołem Sami Swoi. Współpracowała z czołówką polskich twórców, m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Zrealizowała też kilka recitali telewizyjnych.
Artystka wystąpiła w kilku filmach m.in. „Słona róża" i „Przeklęta ziemia". Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy", zaśpiewała arię ze „Stabat Mater" Vivaldiego w filmie „Siekierezada".
Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego. Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny-ego, Davis-a, Gershwina, Ellingtona. Jednak najbardziej znana jest z takich przebojów jak: „W moim magicznym domu", „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia" czy „Tak bym chciała kochać już".
Hanna Banaszak ma również zainteresowania pozamuzyczne. Tomik jej wierszy, wydany nakładem Oficyny Konfraterni Poetów w Krakowie, jest zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w treści.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej