Czy smoki istniały naprawdę, czy były tylko tworem ludzkiej wyobraźni? Te smocze wątpliwości zostały rozwiane na zajęciach literacko-plastycznych, które odbyły się w tegoroczne wakacje w filii bibliotecznej w Niedomicach pod hasłem: „Lato w krainie smoka”.

Uczestniczące w zajęciach dzieci poznały historię smoków - fikcyjnych stworzeń, które na stałe zadomowiły się w licznych mitach, legendach i literaturze na całym świecie.
Podczas jednego ze spotkań najmłodsi czytelnicy wysłuchali głośnego czytania opowiadania z serii o Muminkach autorstwa Tove Jansson zatytułowanego „Historia o ostatnim smoku na świecie”. Ciekawa fabuła opowiadania sprawiła, że najmłodsi czytelnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali tej smoczej opowieści, która uświadomiła im, iż o przyjaciela trzeba się troszczyć, a prawdziwa przyjaźń wymaga poświęcenia oraz, że smoki niekoniecznie lubią się do kogokolwiek przywiązywać.

Dzieci wykonały z kawałków kolorowego papieru portrety smoków i pokolorowały swoich ulubionych smoczych bohaterów literackich. W nadmuchanych balonach czekała  na nie zagadka, która zawierała opis charakteru smoka i jego wygląd zewnętrzny. Zadanie polegało na odgadnięciu, o jakiego smoczego bohatera chodzi. Dzieci ochoczo przekłuwały balony i odgadywały imiona smoków oraz przypisywały im odpowiednie miejsce w literaturze czy filmie.

Nie zabrakło również różnorakich gier planszowych takich jak: „Zagadki smoka Obiboka”, „Cztery w linii” i zabaw stolikowych umilających czas uczestniczącym w zajęciach dzieciom.