W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie gościła Michała Rusinka – wieloletniego sekretarza polskiej noblistki. Jej też zostało poświęcone to spotkanie.

 

 


Michał Rusinek przede wszystkim opowiadał o osobie i twórczości Wisławy Szymborskiej, a także o swojej wieloletniej pracy z Noblistką, wplatając w wypowiedź anegdoty z jej życia.

Zaproszony gość opowiedział o Szymborskiej w trzech kontekstach: jako o osobie, osobistości i – jak nazwał ją pewien wiozący ją taksówkarz – „osobliwości”.

Wisława Szymborska nigdy nie chciała być „celebrytką”, nie lubiła być na świeczniku, a co za tym idzie nie lubiła publicznych wystąpień, krępowała ją popularność jaką przyniósł jej Nobel, najlepiej czuła się w towarzystwie swoich przyjaciół. Bardzo lubiła układać limeryki oraz robić wyklejanki, które powstawały jako kartki pocztowe, namiętnie paliła papierosy, ale przede wszystkim była niezwykłą osobą ze specyficznym poczuciem humoru.
Spotkaniu towarzyszył pokaz multimedialny prezentujący zdjęcia Noblistki, rękopisy jej wierszy, wyklejanki. Na zakończenie można było nabyć książki autorstwa Michała Rusinka oraz zdobyć autorską dedykację.

Wspomnienia o pracy z Noblistą Michał Rusinek zawarł w książce „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. Wszystkich, którzy nie mieli okazji posłuchać ich na żywo lub chcieliby dowiedzieć się więcej zapraszamy po tę i nie tylko tę pozycję do biblioteki w Żabnie.

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki:

   

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej