Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zaprasza na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, autorem książki "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej". Żabnieńskie  spotkanie z pisarzem i wieloletnim sekretarzem noblistki odbędzie się w sali klubowej Gminnego Centrum Kultury, w czwartek – 28 września, o godz. 18.00.

 Kiedy 20 lat temu nagrodzono Wisławę Szymborską literacką Nagrodą Nobla, genialna poetka nie była w stanie poradzić sobie z nową sytuacją – gratulacje, telefony i propozycje spotkań płynące z całego świata nie miały końca. Jedynym ratunkiem wobec „sztokholmskiej tragedii” – jak zwykła nazywać zamieszanie związane z tym zaszczytnym wyróżnieniem – było zatrudnienie energicznej, wykształconej, kulturalnej i w ogóle „odpowiedniej” osoby. Z poręczenia przyjaciół wybrano młodego wówczas absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego Michała Rusinka (rocznik 1972).


Decyzja okazała się w stu procentach trafiona – Michał Rusinek (zwany przez poetkę jej „pierwszym sekretarzem” – co nie koniecznie ma się kojarzyć wyłącznie z liczebnikiem) doskonale spełniał swoje obowiązki, a jednocześnie nie zaniedbywał osobistego rozwoju – dziś jest literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, doktorem hab. nauk humanistycznych, wykładowcą. Jest także wykonawcą spadku po zmarłej w 2012 r. poetce oraz zawiaduje fundacją noszącą jej imię.
Michał Rusinek przyjeżdża do Żabna, by opowiedzieć o Wisławie Szymborskiej, jej twórczości i życiu po Noblu. Z pewnością będzie to opowieść w jej „duchu” i stylu, czego zwiastunem jest już sam tytuł książki "Nic zwyczajnego…"

Spotkanie odbędzie się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki we współpracy z Instytutem Książki. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek autora oraz zdobycia autografu.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej