W sobotę 7 września przy fontannie na żabnieńskim Rynku można było wysłuchać „Katarynki” Bolesława Prusa, „Orki” Władysława Reymonta czy fragmentów „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza. Wszystko to za sprawą udziału mieszkańców Żabna w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

 

  Nastrój czytanych utworów zinterpretowany został, wzbudzając zachwyt publiczności, przez kwartet smyczkowy Con Affetto. Spory aplauz wzbudziła też na żabnieńskim Rynku wizyta kataryniarza. Aktywnie w Narodowe Czytanie włączyli się przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Siedliszowic „U Tatara”, którzy nie tylko zinterpretowali „Orkę” Władysława Reymonta, ale także przygotowali dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek.

Akcja, w której Gminne Centrum Kultury i Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie biorą udział już po raz szósty, zgromadziła na Rynku mieszkańców, przedstawicieli samorządu, szkół, stowarzyszeń i instytucji działających na terenie gminy. W czytanie włączyli się także patroni honorowi akcji – Burmistrz Żabna Marta Herduś i Starosta Tarnowski – Roman Łucarz. Udział w Narodowym Czytaniu był także okazją do odwiedzenia Żabna przez Poseł na Sejm RP Panią Annę Czech.

 Tradycyjnie „Narodowemu Czytaniu” towarzyszyła w Żabnie akcja bookcrossingowa, czyli uwalniania książek, która sprawiła, że wiele „starych” książek znalazło nowych czytelników.

Warto wspomnieć, że wszyscy uczestnicy żabnieńskiej akcji czytania otrzymali pamiątkowy egzemplarz noweli z okolicznościową pieczęcią.

Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Para prezydencka, która sprawuje nad akcją honorowy patronat wybrała w tym roku do czytania 8 nowel. Oprócz „Katarynki”, „Orki” i „Mój ojciec wstępuje do strażaków” w całej Polsce czytane były: „Dobra pani”  Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”)  Henryka Rzewuskiego.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej