Muzyka góralska, klasyczne utwory organowe oraz filozofia ks. Józefa Tischnera wybrzmiały w niedzielny wieczór w żabnieńskim kościele.


„Sacrum po góralsku” to wyjątkowy koncert, który swoją formą przypomina spektakl w unikatowy sposób łączący muzykę dawną z dźwiękami góralskiej kapeli. Zgromadzona w kościele pw. Ducha Świętego w Żabnie publiczność usłyszała kompozycje, które teoretycznie bardzo różne, zostały idealnie połączone tworząc muzyczne widowisko. Na organach zagrał wirtuoz Marek Stefański, a niezwykłe góralskie brzmienie zapewniła Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem.


Całość widowiska dopełniła „Filozofia po góralsku” ks. Józefa Tischnera, której fragmenty nie tyle przeczytał, co brawurowo wykonał Piotr Cyrwus. Uniwersalne przesłanie, którym są teksty jednego z najwybitniejszych filozofów XX w., wyrażone żywą gwarą, podszyte jedynym w swoim rodzaju humorem i przesycone ponadczasową mądrością, wybrzmiały nadzwyczaj autentycznie i zachwyciły zgromadzoną publiczność.


Koncert „Sacrum po góralsku” odbył się w ramach projektu „Koło kultury", finansowanego przez Województwo Małopolskie w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt realizowany jest w 2 gminach subregionu tarnowskiego przez: Gminne Centrum Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabnie oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Radłowskie Forum Rozwoju. Patronat honorowy nad projektem sprawują: Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski, Burmistrz Radłowa - Zbigniew Mączka i Burmistrz Żabna – Marta Herduś.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej