Krzysztof Wielicki 5 października spotkał się z czytelnikami i miłośnikami górskich wędrówek w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabnie.

 

 

 

 

 

 


Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała opowieści o dokonaniach Wielickiego, której towarzyszyła bogata oprawa fotograficzna.
Krzysztof Wielicki to piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Rozpoczynał swoją przygodę ze wspinaczką w czasach gdzie nie było sprzętu i możliwości, ale była determinacja i pasja takich wspaniałych postaci, jak Jerzy Kukuczka, Wanda Rutkiewicz, Andrzej Zawada, Leszek Cichy i wspólne marzenia związane ze wspinaczką na ośmiotysięczniki. Sam z dystansem podchodzi do określania ich mianem „wojowników”, bo jak podkreśla: „będąc w górach, człowiek nie walczy z górą. Walczy tylko sam ze sobą, a właściwie ze swoimi słabościami”.
Wielicki zasłynął swoimi sukcesami we wspinaczce wysokogórskiej nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zamiłowanie do gór odkrył w młodości jako harcerz. Z czasem wspinaczka okazała się dla niego pasją na całe życie. Jego sukcesy można by długo wymieniać. Wszedł na trzy spośród czterech najwyższych szczytów świata. W 1980 roku był członkiem wyprawy na Mount Everest, która jako pierwsza zdobyła ośmiotysięcznik zimą. Jest również pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse. Podczas samotnych wypraw zdobył Broad Peak, Gaszerbrum II i Nanga Parbat. Wielokrotnie uczestniczył w wyprawach na K2. W 2018 koordynował słynną akcję ratunkową na Nanga Parbat, w której uratowano Francuzkę Elisabeth Revol. W roku 2019 otrzymał Złoty Czekan za całokształt osiągnięć górskich. Jest członkiem The Explorers Club, klubu zorientowanego na promocję i zgłębianie tematu eksploracji.
Spotkanie z Krzysztofem Wielickim odbyło się w ramach projektu „Literackie RYSY” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy nad projektem sprawuje burmistrz Żabna.

Po spotkaniu był czas na indywidualne rozmowy i zdobycie pamiątkowego autografu. Wśród uczestników spotkania rozdane zostały gadżety promujące „Literackie RYSY”.
Bezpośrednio po spotkaniu z Krzysztofem Wielickim w Galerii „Rozmaitości” Gminnego Centrum Kultury w Żabnie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Tatry” autorstwa Tomasza Madejskiego, pasjonata gór, przyrody i fotografii. „Tomku, dziękujemy za Tatry w Żabnie” to słowa, które często można było usłyszeć podczas wernisażu.

 

  

 

   
WOLONTARIAT
W BIBLIOTECE
   

 


Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie  

 ul. W. Jagiełły 16 , 33-240 Żabno  
woj. małopolskie  
tel. 14 645 69 31  
e – mail: mgbpzabno@wp.pl  
www.biblioteka.zabno.pl  

Deklaracja dostępności cyfrowej